Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa, przeżycie, pamięć i duma

Barbara Sawic
Fot.

Uwieńczeniem odbywających się we Włocławku obchodów 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki była Msza św. sprawowana w sobotnie wczesne popołudnie 18 października w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dzień wcześniej, w katedrze Wniebowzięcia NMP wysłuchaliśmy premierowego wykonania suity wokalno-instrumentalnej Światło prawdy, którą na 30-lecie śmierci męczennika skomponował Michał Lorenc. Trzyczęściowy utwór upamiętnia też śp. Mariannę Popiełuszko. Wystąpili muzycy Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova w Bydgoszczy, chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zespół Des Orient oraz Wiktor Zborowski, aktor, i soliści Joanna Dubiela i Adam Strug. Dyrygował Tadeusz Karolak. Koncert, rejestrowany przez TVP 1, był retransmitowany w niedzielę rano.

W sobotę, przed południem, w sali konferencyjnej domu biskupów włocławskich odbyła się krótka konferencja prasowa. Na pytania mediów odpowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zaproszony przez ks. bp. Wiesława Meringa do udziału w uroczystości rocznicowej.

Przed Eucharystią, na placu parkingowym przy tamie odbyło się spotkanie modlitewne pod przewodnictwem biskupa włocławskiego. W miejscu męczeństwa ks. Popiełuszki delegacje złożyły kwiaty. Następnie w procesji z relikwiami męczennika udano się do sanktuarium. Ks. bp Mering ukazał zebranym życie i dzieło, wiarę i misję ks. Jerzego: kapłana, który umiał jednoczyć ludzi, a domagając się od władz wolności sumienia dla Polaków, posługiwał się wyłącznie duchowymi środkami. Głosił Ewangelię, leczył ludzkie zranienia. Do końca wierny Chrystusowi, modlił się również za prześladowców, w myśl słów „zło dobrem zwyciężaj”. Następnie wspomnieniem o spotkaniach z ks. Jerzym i znaczeniu tych spotkań podzielił się z zebranymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Mszy św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki i za Ojczyznę przewodniczył ks. bp Mering. Celebrowali biskupi pomocniczy toruński i włocławski: Józef Szamocki i  Stanisław Gębicki, emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski, kapłani diecezjalni i zakonni, m.in. ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani z generałem o. Michałem Krysztofowiczem CCG. Homilię, bogatą w odniesienia literackie,  wygłosił Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy łowicki. Obecna była siostra i dwaj bracia ks. Popiełuszki z rodzinami, posłowie PiS z wicemarszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim, władze województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowała wicewojewoda Ewa Mes, władze Włocławka – prezydent Andrzej Pałucki i przewodniczący Rady Miasta Stanisław Wawrzonkoski. Licznie przybyli związkowcy; poczty sztandarowe wystawiły regionalne struktury NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność 80” oraz szkoły. Z delegacją Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przybył jej przewodniczący Piotr Duda. Według relacji Piotra Grążewskiego (www.solidarnosc.torun.pl), przemawiając po Mszy św. Piotr Duda, stwierdził „że to właśnie dzisiejszy NSZZ «Solidarność», dumny ze swego patrona, jest głównym depozytariuszem i wykonawcą przesłania błogosławionego księdza. Broniąc praw pracowniczych, służąc pokrzywdzonym, wykorzystanym – spełnia w praktyce życzenie ks. Popiełuszki”.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: fenomen pokory i wiary, kapłan, który nie chodził na kompromisy z prawdą. Z jego śmierci wyrosło dobro silniejsze niż nienawiść, pogarda, przemoc i kłamstwo.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki