Logo Przewdonik Katolicki

Ludzie ludziom

Barbara Sawic
Fot.

Dwa miesiące przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, który jest obchodzony 26 października, list do biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wystosował Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl. Po zapoznaniu się z listem, z myślą o dobru wynikającym z upowszechniania idei świadomego dawstwa narządów, szpiku kostnego i krwi, ksiądz biskup przekazał dokument naszej redakcji.

„Jesteśmy grupą studentów gdańskich uczelni, którzy od 2010 r. prowadzą kampanię społeczną «Dawca.pl – Bądź świadomym dawcą narządów». Zachęcamy społeczeństwo do rozmowy na temat transplantacji, a przede wszystkim podpisywania oświadczeń woli. Wierzymy, że taka pomoc może stać się czymś naturalnym dla każdego człowieka. Mamy nadzieję,  że nadejdzie dzień, w którym każdy świadomy człowiek będzie niósł pomoc bliźniemu, nie zabierając swoich narządów «do nieba». Ponieważ Kościół od lat wyraża pozytywne opinie na temat światowego dawstwa, jako  aktu miłości bliźniego, zwracamy się do Jego Ekscelencji z prośbą o pomoc w propagowaniu naszej idei. Jesteśmy przekonani, że taki gest skłoni wiele osób do refleksji. Chociaż świadomość społeczeństwa jest wciąż dość niska, z pomocą Księdza Biskupa możemy zapoczątkować lawinę zmian na lepsze” – napisał Paweł Klikowicz.

Dzięki postępowi nauk medycznych każdy człowiek może stać się szczególnym „dawcą życia”. Transplantacja, dawstwo szpiku i krwi to nie tylko ratunek dla potrzebujących, to również wyraz miłości bliźniego. Na łamach „Ładu Bożego” wielokrotnie pojawiały się relacje z akcji krwiodawstwa prowadzonych w różnych parafiach (prym wiedzie tu parafia Czernikowo). Latem opublikowaliśmy wywiad z Bartoszem Mikołajczykiem, dawcą szpiku kostnego, nauczycielem Zespołu Szkół w Brdowie, prezesem Młodzieżowego Klubu Sportowego „Brdów”(Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz, „Ład Boży 31 [1621], 3 sierpnia 2014 r.). Wierzymy, że w jakiejś mierze przyczyniamy się do krzewienia szlachetnej idei dawstwa. W wierze tej utwierdzają nas kolejne wieści z Brdowa (opublikowane poniżej), a wcześniej list Agnieszki Kurasińskiej z Poznania.Oto jego fragment: „(…) Dziękuję za teksty, które mnie wzruszyły, zainspirowały lub skłoniły do refleksji. Po ostatnim artykule – wywiadzie, jak zostać dawcą szpiku, sama się zgłosiłam. Dzisiaj wysłałam pocztą wymaz do bazy fundacji”. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki