Logo Przewdonik Katolicki

Kotwica naszej nadziei

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Wiara, nadzieja, miłość, a z nimi radość, wdzięczność i najszlachetniej rozumiana duma tworzyły duchową atmosferę Radziejowa w niedzielę 14 września. Okolicznościowe dekoracje okien, domów, flagi na ulicach jednoznacznie informowały, że źródłem przeżywania uroczystości jest Maryja. Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Wiara, nadzieja, miłość, a z nimi radość, wdzięczność i najszlachetniej rozumiana duma tworzyły duchową atmosferę Radziejowa w niedzielę 14 września. Okolicznościowe dekoracje okien, domów, flagi na ulicach jednoznacznie informowały, że źródłem przeżywania uroczystości jest Maryja. Matka Boża Nieustającej Pomocy.                                                                                        

Największy powód do radości mieli wierni i duszpasterze parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: ojcowie franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), przeżywając ją w duchu wdzięczności Bogu za dar Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To Ona, poprzez  obecność w tym miejscu w znaku wizerunku słynącego łaskami, otacza od ponad 115 lat  modlących się do Niej płaszczem matczynej miłości i opieki. W dniu odpustu parafialnego, podczas Mszy św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, na mocy jego dekretu, kościół został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, gminy, powiatu, delegacje szkół, urzędów i instytucji. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy parafianie i pielgrzymi pomieszczą się w świątyni, ojcowie franciszkanie zadbali o ustawienie telebimu na placu przed kościołem.

 

Wspieraj nas w każdej chwili życia…

Z biskupem włocławskim Eucharystię (transmitowaną przez Radio Niepokalanów) sprawowali kapłani diecezjalni i zakonni – franciszkanie. Z licznego grona celebransów wymieńmy ks. prałata Stanisława Łosiakowskiego, dziekana dekanatu radziejowskiego, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Radziejowie, i o. Wiesława Pyzio OFM Conv, prowincjała Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie. Wspomnijmy serdeczne powitanie przez księdza biskupa i wiernych o. Stanisława Siergieja OFM Conv, w latach 1988–2000 proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i gwardiana klasztoru radziejowskiego.

W homilii ks. bp Mering „uświadomił zgromadzonym posłannictwo, jakim zostali obdarzeni” i wezwał wiernych do przemiany dusz. Bez niej nie można być świadkiem i apostołem Matki Bożej. Serca wiernych zwrócił na Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Adorując Go, składając Mu cześć i uwielbienie, składamy hołd Maryi Bogarodzicy, która jest wzorem cichego wypełniania woli Boga i która prowadzi nas do Chrystusa. Następnie czcigodny kaznodzieja objaśnił głęboki sens kultywowania ludowej pobożności wynikającej z tradycji, po czym wezwał parafialne duszpasterstwa do ożywienia aktywności oraz zachęcił do tworzenia nowych. Zadaniem wszystkich tych środowisk jest głoszenie Chrystusa, dawanie dobrego przykładu, służba bliźnim w ich wielorakich potrzebach. Pokój i dobro mają wypełniać nasze codzienne życie, a nie w nim okazjonalnie gościć. Ideałem w tych działaniach jest Matka Boża Nieustającej Pomocy. Jej to, przemożnej patronce sanktuarium, zawierzył podczas Mszy św. miasto Radziejów i wszystkich radziejowian o. Wiesław Pyzio OFM Conv, a potwierdzeniem łask otrzymanych „u Maryi stóp” stało się poruszające świadectwo uzdrowienia z cierpienia fizycznego złożone przed Jej wizerunkiem.  

 

…niech wzywający Twej pomocy wysłuchany będzie

Dziękujmy Bogu za nowe centrum kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszej diecezji: za święte miejsce promieniujące Jej kultem i opieką. Dziękujmy też za gorliwość apostolską i maryjną ks. bp. Wiesława Meringa oraz za szczerą wiarę i pobożność radziejowian: ziarno pszeniczne rzucone na glebę Kościoła włocławskiego. Polecajmy swoje sprawy Matce Bożej; za Jej przyczyną staje się rzeczywistością to, co niemożliwe. Nie brak dowodów, że tam, gdzie odbiera cześć Maryja, rozwija się wiara w Boga i przywiązanie do Kościoła.

Matko Boża Nieustającej Pomocy, przyjmij nasze starania, prośby, modlitwy; niech każda wyjedna Twą pomoc. Bądź nam wszystkim i zawsze, Matką. Spraw, abyśmy się do Ciebie uciekali w każdej potrzebie.

 


Na podstawie relacji Ewy Antos, przesłanej do redakcji „Ładu Bożego” przez o. Mariusza Kapczyńskiego OFM Conv, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, gwardiana klasztoru, a od 14 września również kustosza sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radziejowie.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki