Logo Przewdonik Katolicki

Franciszkański „Rok Dziękczynienia”

Lucyna Muniak
Fot.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, we franciszkańskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie zainaugurowano uroczyście obchody Roku Dziękczynienia. Jak mówi ojciec Hubert Lipiński OFM Conv., proboszcz parafii i gwardian gnieźnieńskiego klasztoru, wierni z parafii pw. Wniebowzięcia NMP, a także czciciele Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna ...

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, we franciszkańskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie zainaugurowano uroczyście obchody „Roku Dziękczynienia”.

Jak mówi ojciec Hubert Lipiński OFM Conv., proboszcz parafii i gwardian gnieźnieńskiego klasztoru, wierni z parafii pw. Wniebowzięcia NMP, a także czciciele Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna mają w tym roku wiele powodów, by podziękować Bogu za Jego przemożną opiekę, której już od wielu dziesięcioleci doświadcza franciszkańska wspólnota parafialna. – Mija bowiem osiemdziesiąt lat od powstania naszej parafii, sześćdziesiąt od ocalenia kościoła od wysadzenia przez wojska rosyjskie wyzwalające Gniezno spod okupacji niemieckiej i dwadzieścia lat od powstania franciszkańskiej prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz nowicjatu w Gnieźnie – mówi o. Lipiński OFM Conv.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem o. Adama Marii Kalinowskiego OFM Conv., prowincjała gdańskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFM Conv.).

We wspólnej modlitwie, obok licznie zgromadzonych wiernych, uczestniczyli również gnieźnieńscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz powiatowych i miejskich.

W wygłoszonej homilii o. Adam M. Kalinowski OFM Conv. odniósł się m.in. do wydarzenia związanego z wyzwalaniem Gniezna przez Armię Czerwoną, która nie bacząc na wartość historyczną i kulturową wielu zabytków, często – w imię walki z wrogiem – równała je z ziemią. Takie niebezpieczeństwo zawisło 23 stycznia 1945 roku również nad kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Dzięki zdecydowanej i odważnej postawie 91-letniego dziś Edmunda Kaczmarka udało się uratować tę świątynię od zniszczenia.

– Bóg szuka wciąż ludzi, którzy wraz z Nim będą czynili świat lepszym. Tak jak niejeden raz w historii, tak i wówczas posłużył się człowiekiem, dzięki któremu ocalił to sanktuarium od zniszczenia i zbezczeszczenia – powiedział o. Kalinowski OFM Conv.

Na zakończenie Mszy św. przedstawicie Parafialnej Rady Duszpasterskiej podziękowali Edmundowi Kaczmarkowi za jego postawę oraz podarowali mu wizerunek MB Pocieszenia – Pani Gniezna.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki