Logo Przewdonik Katolicki

Światowe Dni Młodzieży już trwają!

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Rozmowa o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży z Aleksandrą Szymczak z Komitetu Organizacyjnego.

Co pewien czas docierają do nas informacje o Światowych Dniach Młodzieży. Jak wyglądają obecnie prace na tzw. zapleczu? Jak funkcjonuje biuro? Czy może jest dopiero na etapie tworzenia?
– Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w lipcu tego roku przeszedł reorganizację. Na stanowisko sekretarza generalnego komitetu został powołany ks. Grzegorz Suchodolski, który od wielu lat związany jest z ŚDM. Do tej pory jako dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, z ramienia Konferencji Episkopatu Polski odpowiadającego za koordynację przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w tych międzynarodowych spotkaniach. Poszczególne departamenty formułują się, pracując jednocześnie nad bieżącymi sprawami i planując strategię działania na najbliższe dwa lata. W lipcu zostało zaprezentowane oficjalne logo ŚDM Kraków 2016, aktualnie trwają prace nad opracowaniem całościowej identyfikacji wizualnej, dzięki której już wkrótce Światowe Dni Młodzieży będą rozpoznawalne w całej Polsce i na świecie. Ponadto intensywnie działa Departament Pastoralny, odpowiadający za niezwykle ważne przygotowanie duchowe. Światowe Dni Młodzieży bowiem to nie tylko kilka dni w Krakowie w lipcu 2016 r. One trwają już teraz, w całej Polsce i poza jej granicami. Czas jaki dzieli nas od powitania Ojca Świętego w Krakowie jest czasem wielkiego oczekiwania. Oczekiwanie to jednakże nie jest bierne, wręcz przeciwnie.

Jak liczny jest obecnie zespół przygotowujący ŚDM? Kim są ludzie tworzący to wielkie wydarzenie? Czy mają za sobą doświadczenie z innych ŚDM i możemy o nich powiedzieć „młodzi młodym”?
– Obecnie do pracy w komitecie powołanych jest około 30 osób, przy czym liczba ta szybko się zmienia – charakterystyczne dla komitetów organizacyjnych ŚDM jest to, że liczba pracujących w nich osób rośnie z miesiąca na miesiąc, w miarę zbliżania się spotkania. W komitecie pracują zarówno duchowni, jak i osoby świeckie, średnia wieku wynosi 30 lat. Zespół tworzą osoby o różnorodnym doświadczeniu, jedni organizowali pielgrzymki papieskie w Polsce, inni koordynowali grupy polskie wyjeżdżające na poprzednie Światowe Dni Młodzieży, jeszcze inni pracowali jako wolontariusze długo- i krótkoterminowi bezpośrednio w komitetach organizacyjnych poprzednich ŚDM, jak ostatnie w Rio czy w Madrycie, Kolonii, Rzymie. Dla niektórych jest to pierwszy kontakt z ŚDM. W każdym przypadku są to osoby połączone jedną ideą, których pragnieniem jest jak najlepiej przyjąć za dwa lata młodzież z Polski i całego świata w Krakowie.
Oprócz samego Komitetu Organizacyjnego ŚDM z siedzibą w Krakowie niezwykle ważną rolę odgrywają centra diecezjalne, przygotowujące się do przyjęcia grup pielgrzymów z całego świata podczas „dni w diecezjach”, poprzedzających wydarzenia w Krakowie. Centra te już dziś działają bardzo prężnie w całym kraju, uwzględniając w programie takie ciekawostki, jak wycieczki i spływy trasami, które z młodzieżą przemierzał Karol Wojtyła.

Wydaje się, że do ŚDM jeszcze wiele czasu, jednak już teraz trzeba wykonać niezbędną pracę. Jaka to praca i co jest jej priorytetem?
– To prawda, wydaje się, że spotkanie z papieżem w Krakowie to rzecz jeszcze bardzo odległa. Wiele osób nie zdaje sobie jednakże sprawy, jak wielkie jest to wydarzenie, zarówno pod względem jego znaczenia duchowego, jak i wysiłku organizacyjnego. Można zaryzykować twierdzenie, że Światowe Dni Młodzieży są jednym z największych wydarzeń na świecie, nie tylko wśród spotkań o charakterze religijnym. Najlepiej obrazuje to przykład ostatnich ŚDM w Rio de Janeiro, gdzie w samej tylko Mszy rozesłania uczestniczyło 3,7 mln osób. Dla porównania zakończone w lipcu tego roku Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej przyciągnęły do Brazylii taką samą liczbę turystów, ale przez... cały miesiąc trwania rozgrywek! Dlatego dwa lata to tak naprawdę bardzo mało czasu. Pod względem przygotowania samego spotkania jedną z najważniejszych kwestii jest organizacja wydarzeń centralnych, jak nazywane jest pięć głównych spotkań młodzieży podczas ŚDM, z których czterem przewodniczy Ojciec Święty. Trwają prace nad logistyką tych wydarzeń, jak również nad logistyką przyjęcia pielgrzymów – ich zakwaterowania czy zapewnienia, we współpracy m.in. z władzami miasta i województwa, sprawnego transportu. Równie ważne jest przygotowanie duchowe i informacyjne. Staramy się przekazywać jak najszerszą wiedzę o ŚDM, uczestnicząc w bezpośrednich spotkaniach z duszpasterzami i  wiernymi, ale także wychodzić do ludzi niezwiązanych na co dzień z Kościołem oraz do milionów młodych z zagranicy. Pomoże nam w tym nowa strona internetowa, która jest w przygotowaniu, oraz kampanie w mediach społecznościowych i mediach tradycyjnych, nad którymi aktualnie pracujemy.
Już teraz prowadzone są również rozmaite programy pastoralne i akcje modlitewne. Jak wspomniałam wcześniej, dla nas Światowe Dni Młodzieży już trwają, czas oczekiwania na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie staje się  niepowtarzalną szansą na rozbudzenie w tysiącach młodych serc miłości do Jezusa. Jeśli będziemy prawdziwie przygotowani na ŚDM, nie będą one tylko spotkaniem tysięcy młodych z całego świata, wielką multikulturową imprezą, ale pojednaniem z Bogiem na naszej ziemi. To jest główny cel organizacji ŚDM.

 

Liderzy to już ponad 800 młodych ludzi, których wydelegowały niemal wszystkie parafie archidiecezji. W lipcu odbyło się szkolenie. Jaka będzie rola parafialnych liderów?

– Pierwsze szkolenia odbyły się w czerwcu, teraz organizujemy termin dodatkowy, a do końca roku chcemy się z nimi wszystkim spotkać ponownie, tym razem już w dekanatach. Rolą liderów jest przede wszystkim animowanie życia parafii wokół idei ŚDM. To ludzie z pierwszej linii frontu: kontaktujemy się z nimi i liczymy na to, że wszelkie informacje przekażą proboszczom, młodym ze swoich środowisk i parafianom. Odpowiadają zarówno za sprawy duchowe, a docelowo, kiedy utworzą się już komitety parafialne – wejdą w ich skład i zajmą się tym, co dla danej wspólnoty parafialnej będzie priorytetem. To do nich kierujemy najwięcej zaproszeń i zachęcamy do włączenia się w wolontariat. Bardzo na nich liczymy, ale przede wszystkim cieszymy się, że są.

W maju trwał nabór wolontariuszy do sekcji medialnej, ale są też inne sekcje. Jak można pomóc w organizacji ŚDM?
– Nabór wolontariuszy cały czas trwa i będzie trwał nieprzerwanie do samego końca. W sekcji medialnej jest wciąż wiele miejsca – poszukujemy wolontariuszy, którzy mogliby się zaangażować jako tłumacze, dziennikarze piszący teksty do internetu, fotografowie, graficy, operatorzy kamer czy animatorzy mediów społecznościowych. Ale nie tylko my poszukujemy wolontariuszy. W komitecie jest wiele sekcji, które będą potrzebowały ich wsparcia przy organizacji Festiwalu Młodych i wydarzeń kulturalnych, realizacji programu pastoralnego, w kwestiach logistyki itd. Pracy jest bardzo dużo i potrzebna jest w wielu zakresach. Prosimy, aby każdy, kto chciałby ofiarować odrobinę swojego czasu i talentu, skontaktował się z sekcją wolontariatu: wolontariat@krakow2016.com

Jak wyglądają plany dotyczące duchowego przygotowania na ŚDM w najbliższych miesiącach? Czy to będą regularne małe spotkania, czy też jest przygotowywane jakieś większe wydarzenie, które przybliży to, co będzie się działo w 2016 r?
– Z jednej strony chcemy spotykać się z ludźmi, rozmawiać z młodymi, odpowiadać na pytania i szerzyć wiedzę o ŚDM w całej archidiecezji, wszędzie tam, gdzie uda nam się dotrzeć. Z drugiej jednak wiemy, że o przygotowaniach do ŚDM w Krakowie dowiedzieć się musi cała Polska. Dlatego promujemy istniejące już projekty pastoralne (Cz@t ze Słowem, B>M), a wkrótce wyjdziemy z nowymi propozycjami. Chodzi o skierowaną do chorych akcję L4 oraz kolejną, związaną z hasłem na rok 2015, o nazwie Serce 2.0. Szczególnym rodzajem przygotowania Polski do ŚDM jest też z pewnością peregrynacja symboli ŚDM, czyli Krzyża i ikony Matki Bożej, podarowanych młodym przez św. Jana Pawła II, które odwiedzać będą wszystkie diecezje, by na koniec, w maju, zawitać do naszej archidiecezji. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda się dotrzeć z informacją i materiałami formacyjnymi zarówno do opinii publicznej w Polsce, jak i do młodych na całym świecie, którzy już teraz bardzo na nas liczą i z niecierpliwością oczekują spotkania w Krakowie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki