Logo Przewdonik Katolicki

Bogu za hojność, rolnikom za trud

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Archidiecezja gnieźnieńska dziękuje za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe w wymiarze diecezjalnym odbyły w ostatnią sobotę sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

Do Gniezna przyjechały delegacje rolników wraz z duszpasterzami z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej. Przywiezione przez nich wieńce i chleb dożynkowy – dar Boży i owoc pracy rąk ludzkich – zostały po homilii poświęcone przez abp. Wojciecha Polaka. Nawiązując do ich bogatej symboliki, metropolita gnieźnieński podkreślił, że wyrażają one nie tylko wdzięczność za obfite plony, ale także nadzieję, że w naszej Ojczyźnie nikomu nigdy chleba nie zabraknie i że nie będzie już trzeba powtarzać gorzkich słów emigracyjnej pieśni, że ziemię porzucić trzeba dla chleba. Umiłowaliśmy bowiem tę ziemię – mówił prymas – i nie jest nam obojętne, czy będzie ona leżała odłogiem, czy też będzie rodzić plon stokrotny. A miłość do ziemi – tłumaczył dalej – to również miłość i szacunek do człowieka, który na tej ziemi pracuje i z tej ziemi żyje, służąc w ten sposób innym. Czas dożynek zatem to czas wdzięczności Bogu i rolnikom, ale także czas nadziei, że w naszym kraju zebrane plony nie zostaną nigdy i przez nikogo w żaden sposób zmarnowane czy roztrwonione, że za pracę człowiek otrzyma słuszną zapłatę, która pomoże godnie żyć jemu i jego bliskim. – Przecież jesteśmy z kraju, o którym poeta mówi, że kruszynę chleba podnosi się tu przez uszanowanie dla darów nieba. Chcemy o tym pamiętać i chcemy tej pamięci i tego szacunku uczyć nasze młode pokolenia. Chcemy uczyć szacunku dla człowieka i jego pracy poprzez codzienne gesty solidarności wobec bardzo konkretnych form nędzy, z jaką się spotykamy – mówił abp Polak, przywołując słowa papieża Franciszka. Ale w tej nauce – dodał – chodzi nie tyle o sporadyczne gesty hojności, ile o formowanie nowego sposobu postrzegania i rozwiązywania problemów, który ostatecznie utoruje drogę do odważnego podejmowania koniecznych reform i umożliwi ich realizację. – Mieści się w nim również to wszystko, o co dziś, w obliczu przeżywanego w Europie kryzysu w sprzedaży produktów rolnych, wywołanego nałożonym na nie embargiem, właśnie w duchu solidarności i dobrze pojętej zasady pomocniczości słusznie się upominamy – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Wspólnie z prymasem Polski Mszę św. dziękczynną celebrowali duszpasterze rolników oraz kapłani towarzyszący delegacjom przybyłym z archidiecezji gnieźnieńskiej. Za plony wspólnoty parafialne podziękowały lub podziękują także indywidualnie, w swoich kościołach parafialnych.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki