Logo Przewdonik Katolicki

Wdzięczni za dary nieba

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Ziemia plony już wydała, Bóg nam dał błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa Jego chwała, w każdym czasie, w każdym miejscu... rolnicy z archidiecezji gnieźnieńskiej dziękowali za tegoroczne zbiory. Diecezjalne uroczystości dożynkowe odbyły się 27 sierpnia w Gnieźnie. Do grobu św. Wojciecha przybyły delegacje rolników z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej,...

„Ziemia plony już wydała, Bóg nam dał błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa Jego chwała, w każdym czasie, w każdym miejscu...” – rolnicy z archidiecezji gnieźnieńskiej dziękowali za tegoroczne zbiory.

Diecezjalne uroczystości dożynkowe odbyły się 27 sierpnia w Gnieźnie. Do grobu św. Wojciecha przybyły delegacje rolników z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej, niosąc w darze okazałe wieńce dożynkowe, wyrośnięte bochny chleba oraz kosze różnobarwnych kwiatów. Są one – jak podkreślił podczas Mszy św. dziękczynnej bp Wojciech Polak – nie tylko symbolem naszej wdzięczności za dary nieba oraz rolniczy trud i zatroskanie, ale także wyrazem nadziei, że w naszej Ojczyźnie nigdy nie zabraknie chleba i że nikt nie będzie musiał powtarzać gorzkich słów emigracyjnej pieśni, ,,iż ziemię tę opuścić trzeba, dla chleba Panie, dla chleba”.

Potrzebna solidarność
W wygłoszonej homilii bp Wojciech Polak przypomniał także, że czas dożynek to czas wdzięczności i nadziei, że zebrane plony nie zostaną nigdy i w żaden sposób zmarnowane, a praca rolników otrzyma słuszną zapłatę i pomoże im oraz ich rodzinom godnie żyć. – Jesteśmy przecież z kraju, ,,gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba” – mówił, cytując Norwida. – O tym chcemy pamiętać i tego szacunku uczyć młode pokolenia. Chcemy również w ten sposób przybliżać nasz kraj tym, którzy są z nami w jednym wspólnym europejskim domu. Wdzięczni za unijną pomoc, chcemy przypominać mieszkańcom Europy, że nowe technologie nie wystarczą do tego, by godnie żyć. Potrzeba ludzi o ukształtowanych wnętrzach i prawych sumieniach. Ludzi o szerokiej i bogatej wyobraźni miłosierdzia, solidarnych z innymi i świadomych tego, że miłość bliźniego jest drogą do spotkania Boga. Tymczasem wydaje się, że niektórym naszym rodakom Chrystusowa Ewangelia zaczyna jawić się jako trudna i coraz bardziej obca mowa – stwierdził bp Polak. Przypomniał także słowa Papieża Benedykta XVI, według którego nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, żeby posługa miłości była zbędna. Jest dzisiaj zadaniem państwa dostrzec i wspierać w duchu pomocniczości inicjatywy społeczne podejmowane przez różnorakie środowiska społeczne, które łączą w sobie spontaniczność i bliskość z ludźmi potrzebującymi pomocy. – Polskiej wsi potrzeba dziś takich właśnie odważnych inicjatyw, potrzeba ducha solidarności i wzajemnej braterskiej miłości – podkreślił bp Polak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki