Logo Przewdonik Katolicki

Bezcenna trzeźwość

Błażej Tobolski
Fot.

Dobra zabawa bez alkoholu, wspólna modlitwa i okazja do skorzystania z pomocy specjalistów. Tak, w wielkim skrócie, wyglądało tegoroczne Archidiecezjalne Święto Trzeźwości.

 

W święcie, które odbyło się 2 sierpnia w Grodzisku Wielkopolskim, wzięły udział m.in. osoby uzależnione, rodziny dotknięte problemem alkoholowym oraz osoby, które w swoim otoczeniu zetknęły się z różnego rodzaju uzależnieniami. Wydarzenie to, współorganizowane przez Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej, wpisało się w ogólnopolski 9-letni program „Rodzina szkołą trzeźwości”, zainaugurowany przez Episkopat w 2012 r. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Ma ono zwrócić uwagę na problem uzależnień kobiet i ich konsekwencje dla rodzin. W tym roku mija również 40 lat, odkąd w Polsce zaczęła działać pierwsza grupa AA (Anonimowych Alkoholików) pomagająca wychodzić z nałogu.

 

Blisko Jezusa

Głównym punktem święta była Eucharystia w intencji trzeźwości celebrowana w grodziskiej farze pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka. – Wchodzenie w fałszywy świat uzależnienia, nie tylko od alkoholu, poprzedzone jest osłabieniem, a następnie ruiną życia religijnego, odsunięciem się od Jezusa. Zdrowienie natomiast prowadzi przez odbudowę tego życia – podkreślił biskup, dodając, że Chrystus daje prawdziwe szczęście bez potrzeby uciekania w złudną rzeczywistość prowadzącą do uzależnienia. Zaznaczył jednocześnie, że z badań wynika, iż w Polsce jest prawie milion osób, z różnych grup wiekowych i społecznych, uzależnionych od alkoholu, a kilka milionów pije ryzykownie i szkodliwie, co prowadzi do uzależnienia. Zwrócił uwagę, że ponieważ ten, kto został alkoholikiem, pozostaje nim do końca życia, niezwykle istotne, oprócz terapii, są również wszelkie działania profilaktyczne, zapobiegające popadnięciu w nałóg.

 

Dar abstynencji

Podczas Święta Trzeźwości jego uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, m.in. psychologów, prawników czy terapeutów uzależnień, a także z doświadczenia wychodzenia z nałogu niepijących alkoholików i ich rodzin. – Poprzez tego typu wydarzenia chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak ważny jest dar abstynencji i modlitwy, zwłaszcza dla tych, którym samemu trudno zachować trzeźwość. Zależy nam też na tym, aby, zwłaszcza poprzez świadectwo, pokazywać innym, jakie zagrożenia niosą ze sobą uzależnienia, nie tylko od alkoholu, ale też np. od hazardu czy narkotyków i jak trudno się uwolnić spod ich wpływu – wyjaśniał ks. kanonik Paweł Pawlicki, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości.

W Grodzisku tego dnia wystąpiła także Anna Pietrzak, wokalistka zespołu Partita, od lat wspierająca ruch AA i rodziny, również jako terapeuta uzależnień. – Święto Trzeźwości to czas, kiedy warto pomyśleć o tym, że trzeźwość jest bardzo cennym darem, o który trzeba dbać, który trzeba pielęgnować – przyznała piosenkarka, od wielu lat prowadząca w Łodzi Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci „Prom”, w którym pełni m.in. dyżury przy telefonie zaufania dla rodzin z problemem uzależnień.

 

 


Więcej informacji o propozycjach Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości na www.trzezwosc.archpoznan.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki