Logo Przewdonik Katolicki

Wysoka kultura

Barbara Sawic
Fot.

Mamy prawo do dumy: w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej Europa Nostra Awards samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał wyróżnienie specjalne za aktywną działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego, w tym ochronę, konserwację i promocję zabytków.

Mamy prawo do dumy: w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał wyróżnienie specjalne za aktywną działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego, w tym ochronę, konserwację i promocję zabytków.

Organizowany od 2002 r. konkurs służy przede wszystkim propagowaniu i wspieraniu wysokiej jakości projektów, pokazywaniu piękna i wartości społeczno-gospodarczej europejskiego dziedzictwa kulturowego, stanowi zachętę do wymiany najlepszych praktyk. Dziedzictwo kulturowe, stanowiące wartość samą w sobie, ma istotne znaczenie dla promowania turystyki, jak również zrównoważonego rozwoju i spójności społecznej.

Jak poinformowała redakcję „Ładu Bożego” Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, aplikację do konkursu przygotowano we wrześniu 2013 r. Zaprezentowano w niej kompleksowo zaangażowanie samorządu województwa w ochronę i promocję regionalnego dziedzictwa kulturowego, w tym w zachowanie zabytków i miejsc o znaczeniu europejskim i światowym (m.in. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, Szlak Hanzeatycki UNESCO oraz Szlak św. Jakuba). Wniosek nominował do konkursu wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, a rekomendowali Agnieszka Celeda-Honkisz, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP, prof. dr hab. Marian Arszyński, współautor dokumentacji Torunia i Malborka  do listy UNESCO oraz prof. architekt Marta García Alonso z Uniwersytetu Navarra (Hiszpania). 

Do konkursu zgłoszono 160 wniosków z 30 krajów. Wyrażając radość z decyzji jury, które przyznało województwu kujawsko-pomorskiemu wyróżnienie specjalne, marszałek województwa Piotr Całbecki powiedział: – Dostrzeżono, że robimy rzecz nieprzeciętną w skali europejskiej. Aktywnie wspieramy remonty konserwatorskie w zabytkach oraz projekty rewitalizacyjne polegające m.in. na adaptacji wiekowych obiektów do nowych funkcji. Promujemy dziedzictwo kulturowe regionu, m.in. organizując koncerty w zabytkach, w ramach regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz konkursu „Dziedzictwo wieków”.

Nagrody i wyróżnienia wręczono 5 maja w wiedeńskim Burgtheater (Teatrze Zamkowym), podczas dorocznego Kongresu Dziedzictwa Europejskiego, który odbywa się pod patronatem prezydenta Republiki Austrii.  

Oto wysoka kultura: owoc ludzkich talentów, odwagi, wyobraźni, pracowitości i odpowiedzialności. Czym jest wobec niej widowisko rozgrywające się wśród tysięcy suchych bułek, z założenia skandalizujące, bluźniercze, budzące zgorszenie, sprawiające wielu osobom przykrość i ból? Niedawno licznie zaprotestowaliśmy przeciwko jego wystawianiu na scenach polskich miast. Jednym z nas był biskup włocławski Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

                              

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki