Logo Przewdonik Katolicki

Chrystus czyni wolnym

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko, czyniąc życie człowieka prawdziwie wolnym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas tegorocznej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Gnieźnie.

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko, czyniąc życie człowieka prawdziwie wolnym – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas tegorocznej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Gnieźnie.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył centralnym obchodom Bożego Ciała w Gnieźnie. Rozpoczęła je tradycyjnie Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, po zakończeniu której z bazyliki wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych przy Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, na gnieźnieńskim Rynku i przy kościele garnizonowym. Tradycyjnie przy ostatnim ołtarzu wierni wysłuchali homilii, w której abp Wojciech Polak zachęcał, by otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi i pozwolili, by towarzyszył im w codziennym życiu. – Wychodząc z Najświętszym Sakramentem na ulice naszego miasta mamy szansę rozpoznawać Boga w naszej codzienności. On bowiem wchodzi w ten widzialny sposób w naszą ludzką codzienność. Nie można bowiem Jezusa traktować jako kogoś dalekiego. Nie można spotkania z Bogiem traktować jako jedynie odświętny moment naszego życia. Nie można szczelnie oddzielać Go od naszej codzienności lub życia dzielić na to, co Boże i na to, co Mu jest niedostępne – mówił prymas Polski. Podkreślił również, przywołując nauczanie papieża Benedykta XVI, że „Chrystus niczego człowiekowi nie zabiera, a daje wszystko”, czyniąc jego życie prawdziwie wolnym. – Boże Ciało jest również po to, aby On mógł wejść w nasze życie, czyniąc je wolnym, pięknym, wielkim, aby nas wyzwalał z lęku i gnuśności, z egoizmu i zapatrzenia w siebie, z nienawiści i złości, z ciągłego deficytu braterskiej miłości. Byśmy w imię tej obecności Boga pośród nas otworzyli i wyciągnęli nasze dłonie w geście pojednania i przebaczenia, zwłaszcza do tych, z którymi nie jest nam łatwo i po drodze (…) abyśmy raz jeszcze w te czerwcowe dni dostrzegli, że tylko życie ofiarowane dla innych ma sens i przynosi owoce – mówił abp Polak.

W centralnych uroczystościach Bożego Ciała w Gnieźnie uczestniczyli liczni duchowni z Kapitułą Prymasowską na czele, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry i bracia zakonni, członkowie bractw i organizacji kościelnych, młodzież oraz poczty sztandarowe. O oprawę muzyczną podczas liturgii i procesji zadbał Chór Prymasowski oraz Gnieźnieńska Orkiestra Dęta. Na zakończenie uroczystości abp Wojciech Polak zaśpiewał wspólnie z wiernymi pieśń Boże coś Polskę…, podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę oraz udzielił wiernym błogosławieństwa. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki