Logo Przewdonik Katolicki

Ministranckie dziękczynienie

Błażej Tobolski
Fot.

Ponad 600 przedstawicieli liturgicznej służby ołtarza z terenu całej archidiecezji poznańskiej wzięło udział w V Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ministrantów.

Ministranci i lektorzy wraz ze swoimi duszpasterzami przybyli 14 czerwca w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu. Tam uczestniczyli oni we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka, koncelebrowanej przez ks. Adama Pieckenhagena, diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej oraz jego poprzednika ks. dr. Andrzeja Magdziarza.

 

Być jak alba

W swojej homilii biskup nawiązał do hasła pielgrzymki: „Chrzest Bramą” i symboliki białej szaty otrzymywanej podczas chrztu św., przypomniał ministrantom, że również oni, służąc przy ołtarzu, mają białą szatę. – I wy, podchodząc do ołtarza, macie być jak alba: czyści, wolni od grzechu. Bardzo was proszę, pamiętajcie o tym, aby alba, którą nosicie nie była tylko pustym, ale prawdziwym znakiem czystego serca. Bowiem służba przy sprawowaniu świętej liturgii jest zarówno wielkim zaszczytem, ale i zobowiązaniem – podkreślał bp Balcerek.

Z kolei ks. Pieckenhagen wyjaśniając hasło pielgrzymki, zaznaczył, że dzięki łasce sakramentu chrztu wszyscy należymy do Chrystusa, jesteśmy dziećmi Kościoła, a Boga możemy nazywać Ojcem. – I za te dary dziękujemy Bogu podczas naszej tegorocznej pielgrzymki, jak również za dar powołania do wspólnoty ministranckiej przeznaczonej do służby przy ołtarzu Pańskim – mówił duszpasterz ministrantów. Na zakończenie Eucharystii wszyscy jej uczestnicy odmówili akt zawierzenia liturgicznej służby ołtarza naszej archidiecezji Matce Bożej Królowej Rodzin.

 

Formacja liturgiczna

Organizowane co dwa lata archidiecezjalne pielgrzymki ministrantów, na przemian z pielgrzymkami ogólnopolskimi, stanowią, jak zaznacza Marek Borucki, szef Sekcji Liturgicznej Zarządu Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, doskonałą okazję do większego zintegrowania całej wspólnoty ministranckiej. – Pielgrzymki są również dla nas okazją do wspólnej modlitwy. Stanowią też zachętę do aktywnego uczestnictwa w życiu archidiecezji poprzez uczestnictwo w organizowanych przez nas letnich wyjazdach formacyjnych, takich jak obozy, rekolekcje, kursy lektorskie i ceremoniarskie czy warsztaty liturgiczne – tłumaczy Borucki. W warsztatach liturgicznych ministranci wzięli również udział w czasie pielgrzymki. Dotyczyły one m.in. symboliki chrztu i wody w liturgii oraz tego, jak praktycznie posługiwać podczas udzielania sakramentu chrztu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki