Logo Przewdonik Katolicki

Tyniecka 10 zaprasza

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Czasem pomijane w przewodnikach albo traktowane marginalnie. Jeżeli ktoś porusza się szlakami Jana Pawła II w Krakowie, to musi wiedzieć, że Dębniki są ważnym miejscem na mapie.

Od końca kwietnia każdy może zobaczyć mieszkanie przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie – miejsce ważne na papieskim szlaku.

 

Dębnicki szlak papieski

Oprócz domu przy Tynieckiej są tu także inne miejsca związane z Janem Pawłem II, m.in. kościół pw. św. Stanisława Kostki w Dębnikach i kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  przy ul. Konfederackiej 6. „Dębnicka wspólnota parafialna, dębnicki kościół odegrał w moim osobistym życiu niezwykłą rolę. Wśród tamtejszych parafian, wśród młodzieży i duszpasterzy wypadło mi przeżywać mroczne lata niemieckiej okupacji. Tam Bóg kształtował moją młodość i tam też dojrzało moje powołanie kapłańskie” – pisał św. Jan Paweł II w liście na 50. rocznicę poświęcenia kościoła św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach w 1988 r. Podobno widywano przyszłego papieża, który modlił się wcześnie rano przed obrazem Matki Bożej Wspomożycielki w robotniczym ubraniu. 3 listopada, właśnie tu odprawił Mszę prymicyjną.

 

Dom Jana Tyranowskiego i Zakrzówek

Oprócz kościoła i domu przy Tynieckiej 10 ważne jest także miejsce związane z osobą Jana Tyranowskiego. To dom przy ul. Różanej 11. W książce Dar i Tajemnica św. Jan Paweł II tak pisał o swoim mistrzu: „Od niego [Tyranowskiego] nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium”. Warto także wspomnieć na tym dębnickim szlaku kamieniołom na Zakrzówku – miejsce pracy młodego Karola Wojtyły, tutaj był świadkiem śmierci jednego z robotników, którego ugodził odłamek odstrzelonej skały (o tym napisze w swoim poemacie Kamieniołom).

 

Dom przy Tynieckiej 10

Od niedawna można zobaczyć mieszkanie przy ul. Tynieckiej 10  w Krakowie, gdzie Karol Wojtyła, student UJ, mieszkał z ojcem od 1938 do 1944 r. – był to dom krewnych ze strony matki Karola Wojtyły, należał do jego wuja Roberta Kaczorowskiego. Dom uczyniono muzeum, które jest czynne od godz. 10.00 do 14.00 z wyjątkiem poniedziałku. Karol Wojtyła i jego ojciec zamieszkali przy Tynieckiej 10 po przeprowadzce do Krakowa w 1938 r. Wraz z ojcem zajmował tu dwa nieduże pokoje na najniższej kondygnacji. Mieszkając na Dębnikach, poznał tutejszego mieszkańca, późniejszego księdza – Mieczysława Malińskiego. Dom ten związany jest ze smutnym doświadczeniem Karola Wojtyły. Po powrocie z pracy 18 lutego 1941 r. znalazł w mieszkaniu ciało swojego ojca, który zmarł na atak serca. W tym domu Karol Wojtyła przeżył okupację, stąd ruszył do seminarium. Warto odwiedzić to miejsce, w którym odtworzono atmosferę tamtych lat.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki