Logo Przewdonik Katolicki

Archiwum Archidiecezjalne dziękuje mecenasom

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Gnieźnieńskie Archiwum Archidiecezjalne podsumowało kolejny rok Mecenatu Skarbów Słowa i podziękowało wszystkim zaangażowanym w ratowanie bezcennych zabytków piśmiennictwa polskiego.

Mecenat Skarbów Słowa to akcja na rzecz ratowania zagrożonych zniszczeniem cennych ksiąg i archiwaliów, która swój początek miała w styczniu 2012 r. Dzięki wsparciu instytucji i osób prywatnych, a także zaangażowaniu wielu specjalistów, niektóre z zabytków udało się uratować. Inne wciąż czekają na konserwację. – Zabytki piśmiennictwa to niezwykle cenna i ważna część naszej kultury, naszego dziedzictwa. Wciąż szukamy nowych sposobów, by zachować je dla potomności. Mecenat Skarbów Słowa jest jednym z nich” – mówi ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

 

Nieobojętni

Od początku istnienia akcji Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, podczas specjalnych Sesji Mecenatu Skarbów Słowa, dziękuje wszystkim, którym los bezcennych zbiorów nie jest obojętny. Tegoroczne spotkanie odbyło się 9 czerwca w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z udziałem abp. seniora Józefa Kowalczyka i abp. seniora Henryka Muszyńskiego. Podczas uroczystości nowym mecenasom wręczono specjalne dyplomy podpisane przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Byli wśród nich „Wielki Mecenas Skarbów Słowa” dr Tadeusz Zysk – wydawca z Poznania, „Mecenas Skarbów Słowa” Maria Wichniewicz – działaczka społeczna z Gniezna oraz „Miłośnicy Skarbów Słowa” Sebastian Błochowiak – historyk z Gniezna i Maciej Chosiński – przedsiębiorca z Gniezna. Do grona darczyńców należą także dr Sławomir Hinc – wykładowca uniwersytecki z Poznania oraz kapłan z archidiecezji gnieźnieńskiej, który pragnął pozostać anonimowy. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania dotychczas wykonanych prac oraz podziękowania zaprzyjaźnionym i współpracującym z archiwum specjalistom, placówkom, instytucjom i stowarzyszeniom.

 

Mecenat w sieci

Nowością, jeśli chodzi o promocję Mecenatu Skarbów Słowa, jest strona internetowa, na której znaleźć można m.in.: najważniejsze informacje o akcji, listę darczyńców oraz zdjęcia obiektów czekających na ratunek. Każdy z nich został sfotografowany, by lepiej unaocznić odbiorcom, w jakim stanie zachowania się znajduje. Dla osób nieznających Gniezna przygotowano także mapkę z zaznaczoną lokalizacją archiwum oraz wskazaniem najbliższych parkingów. – Zauważamy coraz większe zainteresowanie naszą akcją. Zyskała ona sporo polubień na Facebooku, natomiast do tej pory była słabo wyeksponowana na stronie naszej instytucji. Obecnie każdy, kto wpisze w wyszukiwarkę „Mecenat Skarbów Słowa”, trafi bez problemów na stronę akcji – informuje ks. Sołomieniuk. Zachęcamy do odwiedzenia strony i wsparcia akcji. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki