Logo Przewdonik Katolicki

Jedność w krzyżu Chrystusa

Barbara Sawic
Fot.

Niełatwo jest pisać o powitaniu w naszej diecezji peregrynujących po Polsce symboli Światowych Dni Młodzieży, czyniąc to dzień po wydarzeniu, i wiedząc, że tekst ukaże się w Ładzie Bożym 1 czerwca, tzn. po zakończeniu nawiedzenia. Do podjęcia zrelacjonowania wydarzenia skłania jednak świadomość jego rangi.

Niełatwo jest pisać o powitaniu w naszej diecezji peregrynujących po Polsce symboli Światowych Dni Młodzieży, czyniąc to dzień po wydarzeniu, i wiedząc, że tekst ukaże się w „Ładzie Bożym” 1 czerwca, tzn. po zakończeniu nawiedzenia. Do podjęcia zrelacjonowania wydarzenia skłania jednak świadomość jego rangi.

Tylko Bóg wie, ilu wiernych doznało poruszenia serc i umysłów w miejscach, gdzie pojawił się Chrystus, obecny w znaku Krzyża ŚDM. Towarzyszyła mu Maryja, w znaku kopii cudownej Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Wszak na drodze życia młodych uczniów Chrystusa nie może zabraknąć Tej, która trwała wiernie przy krzyżu swojego Syna. Wiemy, że tysiące wiernych, pod kierunkiem duszpasterzy i katechetów, przygotowywały się do tych spotkań, gromadziły na powitaniach i pożegnaniach, przybywały do miejsc celebracji w dzień i w nocy: na adorację, na Mszę św., na modlitwę. Także po to, by z ufnością składać przed Bogiem postanowienia, przedstawiać sprawy – niekiedy po ludzku beznadziejne, by prosić i dziękować.

„Krzyż ŚDM każe zapytać się o miejsce Boga w naszym życiu” – powiedział w dniu rozpoczęcia peregrynacji, 18 maja, w homilii podczas Mszy św. koncelebrowanej w kolegiacie Wszystkich Świętych w Sieradzu biskup włocławski Wiesław Mering. Wcześniej jednak zgromadzeni w kolegiacie trwali na adoracji świętych symboli przybyłych z diecezji kaliskiej, wprowadzonych przez młodych diecezjan.  Symboli, które ksiądz biskup określił pięknym mianem „swoistych relikwii”. Słowo powitalne wygłosił proboszcz ks. prałat Marian Bronikowski: kapłan znany również jako wypróbowany przyjaciel młodzieży. Jednak w Eucharystii uczestniczyli nie tylko młodzi z Sieradza i okolic! Przybyła rzesza parafian od najstarszych po najmłodszych, wśród nich przedstawiciele władz miasta z prezydentem Jackiem Walczakiem. Nietrudno było zauważyć delegację Nadleśnictwa Złoczew w galowych mundurach.

W płomiennej homilii, nawiązując do czytań mszalnych, ks. bp Mering wezwał – przecież nie tylko zgromadzonych w świątyni – do dogłębnego rachunku sumienia i determinacji w obronie wiary, po czym zaapelował o przyjęcie odpowiedzialności za proklamowanie obecności krzyża Chrystusowego w życiu jednostkowym i społecznym. Ufajmy, że dobry Bóg sprawi, iż słowa pasterza diecezji, które padły na podatny grunt, zaowocują dobrymi czynami godnymi chrześcijan.

Po Mszy św. zakończonej pasterskim błogosławieństwem wiernych, na prośbę ks. Mariana Bronikowskiego ks. bp Mering poświęcił krzyż misyjny, który ufundowało Nadleśnictwo Złoczew. Następnie, w sali wystawienniczej domu parafialnego otworzył wystawę malarstwa Małgorzaty Waliszewskiej-Kaniewskiej z Włocławka pt. „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił było bardzo dobre”, dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. W wieczornej części uroczystości, która odbyła się w kolegiacie, zostały zaprezentowane fragmenty Tryptyku rzymskiego Karola Wojtyły w opracowaniu muzycznym Fryderyka Stankiewicza, kaliszanina. W impresji wystąpili artyści wrocławscy i warszawscy, poezję interpretował Michał Chorosiński.

Do północy przy krzyżu i ikonie trwało czuwanie modlitewne przygotowane przez młodych sieradzan. Wiele osób przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania. O godz. 24.00 Mszę św. pod przewodnictwem ks. Przemysława Pilarskiego celebrowali kapłani dekanatu sieradzkiego pierwszego. Homilię wygłosił ks. Michał Drewniacki, wicedziekan, proboszcz parafii św. Anny w Chojnem. W poniedziałek 19 maja, po jutrzni i rozpoczęciu nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kolegiacie, Krzyż i Ikona ŚDM peregrynowały po Sieradzu i okolicach, nawiedzając podczas kolejnych stacji klasztor Sióstr Urszulanek, kilka sieradzkich szkół, m.in. licea ogólnokształcące, Zespół Szkół Katolickich w Monicach i Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz im. Jana Pawła II, a także kościół garnizonowy i kaplicę Szpitala Wojewódzkiego im.  Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ponad 30 osadzonych uczestniczyło w spotkaniu modlitewnym na terenie Zakładu Karnego w Sieradzu.

Po południu ks. prałat Grzegorz Drzewiecki i ks. Przemysław Pilarski powitali święte znaki w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. W klimat modlitewnego spotkania wprowadziła licznych wiernych Martyna Cybulska – delegatka diecezji włocławskiej, uczestniczka pamiętnego spotkania młodzieży polskiej i brazylijskiej z papieżem Franciszkiem w Niedzielę Palmową w Rzymie. Wieczorem Krzyż i Ikonę ŚDM wprowadzono uroczyście w mury sieradzkiego kościoła parafialnego Najświętszego Serca Pana Jezusa; proboszczem tej parafii jest ks. prałat Mirosław Miłek. Ostatnim akordem  pierwszego  etapu peregrynacji była piesza pielgrzymka z Krzyżem ŚDM i towarzyszącą mu Ikoną Salus Populi Romani. Symbole te młodzież rejonu sieradzkiego przekazała na granicy powiatów kolegom z rejonu zduńskowolskiego, którzy z czcią ponieśli je do bazyliki Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki