Logo Przewdonik Katolicki

Z Bogiem wszystko jest możliwe

Dariusz Racinowski
Fot.

Ojciec Święty Franciszek powtarza przy różnych okazjach prośbę skierowaną do młodych i duszpasterzy: Dobrze się przygotujcie na Światowe Dni Młodzieży!. Ufam, że Boże błogosławieństwo będzie towarzyszyło i nam, przygotowującym się do tego wydarzenia powiedział 10 maja w Brdowie, otwierając I Diecezjalne Forum Młodych ks. prałat Artur Niemira, koordynator ŚDM Kraków 2016 w diecezji włocławskiej.

Ojciec Święty Franciszek powtarza przy różnych okazjach prośbę skierowaną do młodych i duszpasterzy: „Dobrze się przygotujcie na Światowe Dni Młodzieży!”. Ufam, że Boże błogosławieństwo będzie towarzyszyło i nam, przygotowującym się do tego wydarzenia – powiedział 10 maja w Brdowie, otwierając I Diecezjalne Forum Młodych ks. prałat Artur Niemira,  koordynator ŚDM Kraków 2016 w diecezji włocławskiej.

Sala św. Jana Pawła II i sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie pełne były młodzieży, przybyłej wraz z duszpasterzami z 33 dekanatów diecezji włocławskiej. Inicjator i organizator forum ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, powiedział w  rozmowie: – Młodzież ma ważne miejsce w Kościele. Jej głos może i powinien zabrzmieć m.in. na takim forum! Niech młodzi wezmą udział w dyskusjach, przedstawią swe projekty i marzenia dotyczące ŚDM. Zakładamy, że fora młodych będą się odbywały co roku. Brdów, położony w centrum diecezji, jest bardzo dobrym miejscem na takie spotkania.

Forum rozpoczęło się modlitwą do Ducha Świętego. Spotkaniu przewodniczył ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej, który z ustanowienia biskupa włocławskiego Wiesława Meringa pełni funkcję diecezjalnego koordynatora ŚDM Kraków 2016. Teraz, witając młodych, przekazał im przesłanie pasterza diecezji: „Ksiądz biskup łączy się z nami duchowo. Prosił, aby przekazać, że z uwagą obserwuje wydarzenia związane z przygotowaniami do ŚDM. Bardzo leżą mu na sercu te spotkania, przygotowania i to wszystko, co będzie nas czekało w 2016 r.”.

Pierwsza część spotkania przebiegła pod znakiem świadectw i relacji z wydarzeń związanych z przygotowaniami do ŚDM. Ks. Pilarski złożył sprawozdanie z przebiegu Ogólnopolskiego Forum Młodych w Zabawie (diecezja tarnowska), miejscu urodzin i życia bł. Karoliny Kózkówny, patronki polskiej młodzieży. W kontekście brdowskiego I Diecezjalnego Forum Młodych kapłan przytoczył ważne słowa, które w Zabawie wypowiedział ks. Grzegorz Suchodolski, koordynator ŚDM w Polsce: „ŚDM w Krakowie organizują nie tylko księża. Należy zostawić młodzieży szerokie pole do działania. Diecezjalne centra ŚDM muszą tworzyć zespoły składające z duchownych i młodych. Trzeba zejść «w dół»; tzn. diecezja-dekanat-parafia”.

Następnie głos zabrał ks. Marcin Sadownik (parafia Tuliszków). Mówił o swoich relacjach z Bogiem, a także o doświadczeniach nabytych podczas XXVIII ŚDM w Rio de Janeiro. Z kolei Kasia z Tuliszkowa złożyła świadectwo związane z jej udziałem w pielgrzymce młodych do Rio, a Agata i Paulina ze Ślesina podzieliły się przeżyciami z pobytu na oazie. Co to jest oaza i dlaczego na nią warto pojechać? Dziewczyny tłumaczyły, że tam poznały żywego, prawdziwego Boga. Oaza jest dobrym miejscem, by pogłębić relacje z Panem Bogiem. Kończąc tę część forum ks. Sadownik zachęcił wszystkich do osobistego spotkania z Bogiem. – To wyda owoce w waszym życiu, w życiu rodziny i wspólnoty. Z pewnością jest to bardzo ważna, doskonała inwestycja – przekonywał.

Kolejne świadectwa złożyli Martyna i Piotr – reprezentanci diecezji włocławskiej, którzy w delegacji polskiej młodzieży uczestniczyli w Rzymie, w Niedzielę Palmową, w uroczystym przekazaniu przez młodzież brazylijską Polakom symboli ŚDM. Ich wypowiedziom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Piotr relacjonował: „Z każdej diecezji pojechały do Rzymu dwuosobowe delegacje. Braliśmy udział w Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka i w procesji z palmami. Później odebraliśmy od kolegów z Brazylii, gdzie były ostatnie ŚDM, krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Peregrynacja tych świętych znaków po Polsce rozpoczęła się od archidiecezji poznańskiej”. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły również osobiste odczucia Piotra i Martyny, związane z tym wyjątkowym wydarzeniem. Martyna powiedziała m.in.: „Wiem, że jeśli byłam po krzyż, to teraz muszę wziąć go na siebie. Muszę «wziąć się w garść» i zrobić wszystko, by jak najlepiej przygotować się do wydarzenia w Krakowie w 2016 r.”.

Podsumowując wystąpienia ks. prałat Artur Niemira zaznaczył, że „ze świadectw, które usłyszeliśmy, wynikają konkretne wnioski: ŚDM stanowi finał pewnej drogi. Dlatego ważne jest, żeby nie czekać na rok 2016, ale już myśleć nad tym, jak najlepiej wykorzystać szansę pójścia drogą wiary. Drogą, na której każdy z nas może spotkać Jezusa Chrystusa”. Ks. koordynator prosił o modlitwę za ŚDM oraz w intencji młodych, aby byli apostołami w swoich środowiskach i zachęcili rówieśników do modlitewnego udziału w peregrynacji symboli ŚDM po naszej diecezji.  

Gdy dekanalni duszpasterze młodzieży rozmawiali z ks. prałatem Niemirą na temat programu peregrynacji Krzyża i Ikony Matki Bożej, młodzi uczestnicy forum zebrali się w kościele św. Wojciecha BM. Tu odbył się koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Credo” z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu Kolskim. Opiekunem „Credo”, w którym śpiewają osoby w wieku od 4 do 50 lat, jest ks. Łukasz Matuszak, wikariusz parafii Kościelec. O godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia. Koncelebrze przewodniczył ks. koordynator Artur Niemira, homilię wygłosił ks. Przemysław Pilarski. Witając zgromadzonych, o. Waldemar Pastusiak ZP, miejscowy proboszcz, życzył, aby I Forum Młodych w Brdowie, gdzie króluje Matka Boża Zwycięska, było dobrą zapowiedzią zwycięstwa dobra nad złem. Przed rozesłaniem dekanalne delegacje przyjęły z rąk ks. Artura Niemiry specjalne przesłania do młodych.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem. Istotny wkład w przygotowanie forum miała młodzież z Brdowa. Jednak nie ograniczyła się do logistyki! Radość z udziału w spotkaniu wyraził Szymon: „Zrozumiałem, że tego rodzaju zjazdy służą pogłębieniu relacji człowieka z Panem Bogiem. Są też niepowtarzalną szansą na zainspirowanie się do działania, do twórczego myślenia: co można zrobić lepiej, mądrzej dla jakiejś wysokiej idei”. Najlepszym podsumowaniem niech będą słowa uczestnika forum Marcina:  „To bardzo fajna sprawa, że można się spotkać  z innymi młodymi ludźmi z dekanatów, z którymi na co dzień nie mamy możliwości rozmowy. To doskonała okazja, żeby podzielić się doświadczeniami, pobyć razem i razem się pomodlić w drodze do Krakowa”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki