Logo Przewdonik Katolicki

Dziękowaliśmy za świętego papieża

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Tydzień po kanonizacji papieży Kościół w Polsce dziękował za wyniesienie na ołtarze wielkiego syna polskiej ziemi Jana Pawła II. Dziękczynna modlitwa towarzyszyła dorocznym uroczystościom patronalnym ku czci św. Wojciecha głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Tydzień po kanonizacji papieży Kościół w Polsce dziękował za wyniesienie na ołtarze wielkiego syna polskiej ziemi Jana Pawła II. Dziękczynna modlitwa towarzyszyła dorocznym uroczystościom patronalnym ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w sobotni wieczór (3 maja) pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i przewodniczącego KEP. Przed rozpoczęciem nabożeństwa metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk poświęcił w podziemiach katedry gnieźnieńskiej nową Nekropolię Prymasów Polski, gdzie znajduje się grób pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego Radzyma Gaudentego oraz gdzie spoczywają m.in.: abp Jan Łaski, abp Ignacy Krasicki, abp Teodor Potocki, abp. Maciej Łubieński, abp Zbigniew Oleśnicki oraz kard. Edmund Dalbor. Zgodnie z wieloletnią tradycją prymas poświęcił także płaszcze dla nowych braci z Towarzystwa św. Wojciecha, które krzewi kult patrona w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Po nabożeństwie z katedry wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha, św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła ulicami Gniezna na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie według tradycji zatrzymał się orszak wiozący ciało zamordowanego przez Prusów biskupa męczennika. To tam przed laty Karol Wojtyła, jeszcze jako arcybiskup krakowski, wygłaszał improwizowane przemówienia do zgromadzonych wiernych. W 1975 r., kiedy metropolia gnieźnieńska świętowała 975-lecie istnienia mówił: ,,Przybywamy tutaj do relikwii św. Wojciecha, my biskupi i przedstawiciele ludu Bożego, z całej dzisiejszej Polski. Przybywamy w tym przeświadczeniu, że tutaj jest nasze Gniazdo. Polska przez tyle stuleci rosła z tego Gniazda. Jeśli dzisiaj do niego wracamy, to po to, ażeby wyrazić jedność z naszym początkiem - jedność, która zawsze żyła i rozwijała się, bez względu na to, jakie były koleje naszego narodu i państwa”.

 

Dar, ale i zadanie

W niedzielę rano (4 maja) srebrny relikwiarz św. Wojciecha przeniesiono udekorowanymi ulicami Gniezna ponownie na Wzgórze Lecha, gdzie u podnóża katedry sprawowana była uroczysta Suma odpustowa. Przed Eucharystią kard. Stanisław Dziwisz, w obecności prymasa Polski i biskupów, poświęcił w katedrze gnieźnieńskiej kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II, której wnętrze zaaranżowano na nowo z okazji kanonizacji papieża Polaka. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 r. O wielkiej radości, jaką jest ich posiadanie, a także zaszczycie, jakim było dla Gniezna goszczenie Jana Pawła II mówił w słowie powitania abp Józef Kowalczyk. Jak podkreślił, przekazanie dziedzictwa świętego papieża następnym pokoleniom jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem. – Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił. Możemy to uczynić, nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość – mówił prymas Polski. Podziękował również wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, dodając do tych podziękowań osobiste dziękczynienie za łaskę posługiwania w Kościele powszechnym i w Kościele, który jest w Polsce, a w szczególności za możliwość służenia pomocą św. Janowi Pawłowi II, za posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce i wreszcie za minione cztery lata posługi na urzędzie arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

 

Na krańce świata

W czasie Sumy odpustowej stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wręczyli abp. Kowalczykowi księgę ze zobowiązaniami podjętymi przed kanonizacją Jana Pawła II. Metropolita gnieźnieński z kolei wręczył przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, prosząc, aby nieśli Dobrą Nowinę w trzecie tysiąclecie. Tradycją zapoczątkowaną w 1979 r. w Gnieźnie przez św. Jana Pawła II jest także doroczne wręczanie krzyży misyjnych duchownym i świeckim udającym się na misje. Tradycji tej stało się zadość także w tym roku. Z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore krzyże otrzymało 41 osób: 22 kapłanów, 2 diakonów, 9 sióstr zakonnych i 8 osób świeckich pochodzących z ponad 20 polskich archidiecezji i diecezji. Pojadą m.in. do Czadu, Peru, Sudanu, Pakistanu, na Kubę, Islandię, do Urugwaju, Papui-Nowej Gwinei, Kenii i Gruzji. Wśród misjonarzy są cztery osoby z archidiecezji gnieźnieńskiej – Agnieszka Czwartek pojedzie do Czadu, diakon Wojciech Pawłowski ze Zgromadzenia Słowa Bożego będzie posługiwał w Republice Sudanu Południowego, a ks. prałat Eugeniusz Bednarek i ks. Mariusz Misiorowski udadzą się do  Kamerunu. Uroczystości odpustowe i dziękczynne zakończyły drugie Nieszpory ku czci św. Wojciecha pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Po nabożeństwie prymas Polski udzielił błogosławieństwa dzieciom. I ta tradycja – jak zapewne pamięta niejeden mieszkaniec Gniezna – związana jest pośrednio z Karolem Wojtyłą. Gdy przyjeżdżał do Gniezna błogosławił dzieci wspólnie z kard. Stefanem Wyszyńskim. Ponoć do przyszłego papieża ustawiała się znacznie krótsza kolejka, ale kto wówczas przypuszczał… że zostanie świętym.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki