Tak przed obrazem Matki Bożej Sodalicyjnej modlili się uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Obraz, zwany też Tryptykiem Ogrodowskim lub Tryptykiem Matki Bożej Sodalicyjnej, gościł w szkole w pierwszą rocznicę powstania tu Maryjnej Wspólnoty Młodych, przekształconej we wrześniu 2013 r. w Sodalicję Mariańską.
Sodalicja ma XVI-wieczny rodowód. Założona w Rzymie szybko dotarła do Polski. Zrzesza osoby świeckie, czcicieli Maryi. Oni też stanowią władze statutowe wspólnoty. Kapłan pełni funkcję moderatora. Mottem życia sodalisa są słowa: Per Mariam ad maiorem Dei gloriam (łac. Przez Maryję – wszystko na większą chwałę Boga).
Działalność Sodalicji Mariańskiej w Polsce nie była wolna od trudności. Zawieszona podczas zaborów, odrodziła się w 1918 r. Drugi kryzys nastąpił po II wojnie światowej. W 1949 r. władze komunistyczne rozwiązały wszystkie stowarzyszenia religijne w Polsce. Reaktywacja SM nastąpiła w 1980 r. „Niestety, dziś Sodalicja Mariańska nie jest tak liczna jak przed wojną. Prężnie działa w Warszawie, Olsztynie, Przemyślu i we włocławskiej Szkole Długosza. Dlatego bez wahania zgodziliśmy się, aby Tryptyk gościł przez kilka dni w waszej szkole” – powiedział o. Emilio de Cardenas, moderator Federacji SM w Polsce.
Tryptyk namalowany w 2012 r. jest odpowiedzią Sodalicji Mariańskiej na ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary. Autorem obrazu jest Eugeniusz Molski. Inspiracją dla artysty była średniowieczna włoska ikona Matki Bożej – fresk znajdujący się w cysterskim opactwie Fossanova, położonym między Rzymem a Neapolem. Siedząca na tronie Madonna podtrzymuje oburącz stojące Dziecię Jezus, które składa otwartą księgę Ewangelii na sercu Matki. Maryja jest w ten sposób wzorem wiary dla każdego sodalisa i każdego chrześcijanina.
Aby podkreślić związek z sodalicją, przestrzeń obrazu poszerzono skrzydłami. W ten sposób otrzymał on formę tryptyku. Część centralną zajmują Jezus i Maryja, których otaczają apostołowie. W tle widoczni ci znani z Biblii, a na pierwszym planie – apostołowie naszych czasów związani z Sodalicją Mariańską. To bł. Jan Paweł II, który wstąpił do Sodalicji Mariańskiej w wielu 15 lat; sługa Boży Faustino Perez-Manglano z Hiszpanii, gorliwy czciciel Maryi zmarły w wieku niespełna 17 lat; sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, którego miłość i więź z Maryją jest wszystkim znana. To także śp. ks. Tadeusz Uszyński, kapłan warszawski, który na polecenie Prymasa Tysiąclecia reaktywował w 1980 r. Sodalicję Mariańską w Polsce, i sługa Boża Maria Szymanowska, sodaliska, oddana Matce Bożej nauczycielka.