Logo Przewdonik Katolicki

Z Gaździną Podhala pod jednym dachem

Justyna Sowa
Fot.

Pierwszy raz miało to miejsce 25 lat temu z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego. Była to szczególna okazja. Teraz zdarza się po raz drugi, a powód jest równie ważny.

 
Matka Boża Ludźmierska rozpoczyna odwiedziny rodzin swej parafii, co będzie bezpośrednim przygotowaniem do obchodów jubileuszu 50 lat koronacji Jej cudownej figury.
 
Upuściła berło
Warto wspomnieć, że to właśnie w Ludźmierzu w 1963 r. podczas koronacji figury Matki Bożej, a dokładnie podczas uroczystego błogosławieństwa figurą, Maryja wypuściła berło, które pochwycił nie kto inny jak ówczesny bp Karol Wojtyła. „
 
Nowy czas i nowi ludzie
Górale uroczyście obchodzą rocznice tej pamiętnej koronacji. 25 lat temu Matka Boża w swej figurze odwiedzała rodziny na całym Podhalu. Owocem tego były m.in. złożone przez poszczególne rodziny przyrzeczenia: „Przez całe życie będziemy ograniczali spożycie alkoholu, nie będziemy nikogo namawiać do spożywania alkoholu, będziemy pilnie korzystać z katechizacji” napisała jedna z rodzin. W archiwum sanktuarium takich przyrzeczeń jest wiele. A pewnie będzie jeszcze więcej, bo 2 marca tego roku Matka Boża znów wyruszyła na nawiedzenie… – To jest nowy czas, nowi ludzie, nowe pokolenie. Chcemy, by dzięki tej peregrynacji parafianie jeszcze lepiej przygotowali się na obchody 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej – mówi s. Danuta Lipińska.
 
Przygotowano kopie
U każdej z rodzin Maryja przebywać będzie jedną dobę. Na peregrynację przygotowano i poświęcono kilka mniejszych figur i w tym znaku Matka Boża będzie wędrowała, odwiedzając rodziny. Członkowie rodzin zachęcani są do uczestnictwa we Mszy św. w dniu nawiedzenia, a wieczorem o godz. 19.00 przekażą figurę sąsiadom. I tak będzie aż do połowy lipca. – Matka Boża wędruje od domów usytuowanych na obrzeżach parafii i z każdym dniem będzie zbliżać się do sanktuarium, gdzie peregrynacja się zakończy– tłumaczy s. Danuta. Każda rodzina otrzyma także modlitewnik oraz kartę do zapisania swoich postanowień, by na jubileusz nie przybyć z pustymi rękami ani z pustym sercem. Rodziny złożą je w darach na ołtarzu.
 
Wpuśćcie Ją
„Bóg zapłać, że się Ludźmierz zdecydował na to, żeby pozwolić Podhalańskiej Gaździnie z Ludźmierza pochodzić po domach w swojej Figurze (...). Przyjmijcie Ją, wpuśćcie Ją do każdego katolickiego domu, oddajcie Jej pokłon (…). Kiedy do was ta mała figurka przyjdzie, gromadźcie się przy Niej i nie tylko do Niej mówcie, ale pozwólcie, żeby się Matka wypowiedziała. Przyjmijcie Słowo, Słowo Boże, które Ona przynosi” – mówił 25 lat temu kard. Franciszek Macharski, kiedy rozpoczynała się pierwsza peregrynacja figury Maryi. Teraz, gdy rozpoczyna się druga, te słowa są wciąż aktualne…
 
Upodobała sobie Ludźmierz
…i potwierdzone jeszcze w homilii obecnego metropolity kard. Stanisława Dziwisza, którą wygłosił podczas otwarcia Roku Jubileuszowego 15 sierpnia 2012 r. „Maryja pospieszyła w góry, (…) także do Ludźmierza i tutaj pozostała ze swoim ludem.Ona upodobała sobie Ludźmierz, aby stąd ogarniać swoim macierzyńskim spojrzeniem całą górską krainę. Pilnujcie tego, co najcenniejsze na Podhalu, by nie znajdowały tu miejsca jałowe ideologie niszczące to, co było i jest najcenniejszą wartością tej ziemi: Bóg, Kościół, Ojczyzna. W tym duchu wychowujcie dzieci i młodzież. Dbajcie o ich wykształcenie i duchową formację, bo to najlepsza inwestycja w przyszłość  Podhala” – mówił. Niech więc królowanie Maryi w rodzinach trwa, rozwija się, nie ustaje, niech pogłębia wiarę każdego z nas.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki