Logo Przewdonik Katolicki

Radio Maryja głosi prawdę

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy świętowano 22. rocznicę działalności ewangelizacyjnej Radia Maryja. W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników modlili się kapłani oraz wierni świeccy, którzy przybyli z różnych stron Polski, województwa i diecezji.

W Bydgoszczy świętowano 22. rocznicę działalności ewangelizacyjnej Radia Maryja. W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele Świętych Polskich  Braci Męczenników modlili się kapłani oraz wierni świeccy, którzy przybyli z różnych stron Polski, województwa i diecezji.

Kustosz sanktuarium Nowych Męczenników ks. prałat Józef Kubalewski, pozdrawiając wszystkich zebranych w świątyni oraz przy radioodbiornikach i telewizorach, zaprezentował historię miejsca, w którym odbywało się spotkanie. Wyraził również wdzięczność za „ewangelizacyjną działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz dzieł, które przy nich powstały”.

Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane w szczególnym miejscu – właśnie w sanktuarium Nowych Męczenników. Jak zauważył bp Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii, to właśnie z tej świątyni bł. ks. Jerzy Popiełuszko udał się w swoją „ostatnią ziemską podróż”.

Biskup ordynariusz zapowiedział, że chce popatrzeć na tę rocznicę z perspektywy „gęstości zdarzeń”, które w tym czasie miały miejsce. – Był to czas szczególny. Niby wychodziliśmy na prostą. Wydawało się, że to, co najgorsze, mamy już za sobą, że teraz wystarczy już tylko systematyczna praca, rozsądne gospodarowanie, planowanie przyszłości i cierpliwe oczekiwanie na owoce dzieła dokonanego w czasie Solidarności. A jednak dawał się odczuwać jakiś fałsz. Tak jakby ktoś sypał piasek w tryby, powodując zatarcia – wspominał bp Tyrawa. Hierarcha wskazał, że z ogromną intensywnością zaczęto wówczas forsować nową ideologię – nowy ateizm jako jedyną propozycję godną nowoczesnego społeczeństwa. – Mieliśmy wyrzec się tradycji, historii, narodowości, wiary. Wraz z przyjęciem najnowocześniejszej technologii, elektroniki, mieliśmy wejść również w bliżej nieokreśloną wolność, która okazała się niczym innym jak tylko skrajnym relatywizmem moralnym, w czym oczywiście przeszkadzał Kościół, a w nim Radio Maryja, a później jeszcze Telewizja Trwam – dodał.

Następnie w słowach homilii bp Jan Tyrawa odwołał się do wydarzeń, które miały miejsce w tym 22-leciu życia Kościoła. Wymienił kilka pielgrzymek papieży bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski, Rok św. Pawła, szczególne ukazanie patronatu św. Jana Vianneya, a ostatnio Rok Wiary. – Świat przeżywał swoistego rodzaju rekolekcje w momencie odchodzenia papieża Jana Pawła II, wybory papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka, w czym oczywiście niemały udział Radia Maryja i Telewizji Trwam. Bez nich w takim stopniu nie bylibyśmy uczestnikami tego wszystkiego – podkreślił biskup.

W dalszej części ordynariusz zatrzymał się – w perspektywie zbliżającej się kanonizacji – nad postacią bł. Jana Pawła II, zachęcając, by wierni na nowo odkryli papieża, a jeszcze wcześniej – po prostu – Karola Wojtyłę.

Maria Borysiak-Skorupka z Terenowego Biura Radia Maryja przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy podkreśliła, że należy dziękować Bogu za media katolickie, które są nieustannie atakowane. – Dziękujemy za te 22 lata posługi Radia Maryja, które głosi prawdę. Powinniśmy te media wspierać – podkreśliła.

Swoje słowo do wiernych skierował również założyciel i dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. – Księże biskupie, z całego serca Bóg zapłać. W tym zagęszczonym czasie 22 lat Radia Maryja dziękujemy za tę zagęszczoną, bardzo ważną dla nas homilię – mówił. Obecni w świątyni mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej  Straży Pożarnej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie z wokalistami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Muzycy wraz z Chórem „Exsultate Deo” uświetnili również swoim śpiewem liturgię.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki