Logo Przewdonik Katolicki

Świadectwo wiary w Roku Wiary - Radio Maryja u Benedykta XVI

Jolanta Hajdasz
Fot.

Najpopularniejsze stacje telewizyjne w Polsce nawet nie zająknęły się o tym wydarzeniu, choć spełnia ono wszystkie kryteria, by znaleźć się w głównym serwisie informacyjnym każdej polskiej stacji. Widocznie Polacy nie powinni wiedzieć o tym, jak bardzo Radio Maryja i Telewizja Trwam są cenione w Watykanie.

 

Ta pielgrzymka to było wielkie wyzwanie, nie jest przecież łatwo zebrać i wysłać kilka tysięcy osób na drugi koniec Europy. Tymczasem z frekwencją nie było problemu, choć podróż pociągiem czy autokarem trwała blisko dobę. Jednak Rodzina Radia Maryja, zwana przez niektórych jeszcze i teraz moherowymi beretami, już nieraz udowodniła, że w momentach wymagających mobilizacji zmienia się w zwartą i świetnie zorganizowaną drużynę. Tak było i tym razem.

 

Z pielgrzymką do papieża

Na placu św. Piotra w Rzymie w dniu środowej audiencji generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI, 7 listopada, znalazło się więc blisko 10 tys. Polaków. Zjechali się nie tylko ze wszystkich stron naszego kraju, ale także z zagranicy, z Europy, obu Ameryk, a nawet z Australii. Jedziemy po to, by wyznać wiarę, wyjaśniał na łamach „Naszego Dziennika” inicjator i główny organizator wyjazdu, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. „W Roku Wiary chcemy nie tylko powiedzieć, że wierzymy, ale również to jak wierzymy”. Do Ojca Świętego nie jechali z pustymi rękami, zawieźli do Rzymu cztery tomy ksiąg z nazwiskami osób, które przyrzekły modlić się w intencji Benedykta XVI. Dla papieża zmagającego się na co dzień z atakami przeciwników ten gest solidarności i bezdyskusyjnej wierności nie był obojętny, ale zapewne to nie on zadecydował o tym, że tę pielgrzymkę potraktowano w Watykanie naprawdę wyjątkowo.

 

Pozdrawiam Rodzinę Radia Maryja

Benedykt XVI nie tylko pozdrowił przybyłych do Rzymu Polaków podczas audiencji generalnej, ale także zwrócił się do nich po polsku i pozdrawiając ich, wymienił nazwę Rodziny Radia Maryja. Wcześniej pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, jeden z najbliższych współpracowników papieża. Ta Msza św. była sprawowana przy konfesji św. Piotra, w miejscu, które jest szczególne; w miejscu, gdzie Msze sprawuje jedynie papież lub wyznaczony przez niego kapłan. Równie wymowne były słowa, które w czasie tej Mszy zostały powiedziane. Już na początku liturgii kard. Bertone zaznaczył, że modli się o obfite błogosławieństwo dla członków Rodziny Radia Maryja, by „radio i telewizja, które wspierają, były coraz bardziej skutecznymi środkami ewangelizacji dla dobra ludzi, waszej ojczyzny i Kościoła powszechnego”. Przyjmowany entuzjastycznie przez zebranych w bazylice, którzy biało-czerwonymi chorągiewkami żywiołowo reagowali na jego słowa, kardynał nie był w stanie ukryć wzruszenia. W swoim przemówieniu podkreślił, że 20 lat działalności Radia Maryja w Polsce przyniosło wielkie owoce i że „Pan wie, ile dobra zostało posiane w sercach słuchaczy przez wspólną modlitwę (…)”. Z serca przyłączam się do waszego dziękczynienia! – powiedział kardynał. Wśród słuchających tych słów był m.in. kard. Zenon Grocholewski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, bp Andrzej Suski – ordynariusz toruński, bp Ignacy Dec – ordynariusz świdnicki, bp Grzegorz Kaszak – ordynariusz sosnowiecki, bp Jerzy Mazur – ordynariusz ełcki, bp Edward Janiak – ordynariusz kaliski, bp Stanisław Napierała z Kalisza, bp Stefan Regmunt – ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, i bp Antoni Pacyfik Dydycz – ordynariusz drohiczyński. Ich obecność świadczy jednoznacznie o zaufaniu, jakim cieszy się Radio Maryja i związane z nim przedsięwzięcia wśród przedstawicieli polskiego Episkopatu.

 

Ewangelia w mediach

Wsparcie i wiernych, i hierarchów będzie teraz Radiu Maryja i Telewizji Trwam bardzo potrzebne. W czasie gdy słuchacze i widzowie cieszyli się swoją wizytą w Wiecznym Mieście, zdominowany przez Platformę Obywatelską Senat przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która radykalnie podnosi stawki maksymalnych opłat za użytkowanie częstotliwości przez nadawców radiowych i telewizyjnych. Nowelizacja ta przekazuje przy tym rządowi decyzje o ustaleniu faktycznego poziomu tej opłaty. Dla ogólnopolskiego nadawcy radiowego wynosić ona teraz będzie ok. 19 mln (do tej pory było to 2,5 mln), a dla nadawcy społecznego, jakim jest Radio Maryja, będzie to połowa tej kwoty, czyli ok. 9 mln. Maksymalna opłata za naziemną telewizję cyfrową, jaką chciałaby stać się Telewizja Trwam, wzrośnie z 240 tys. zł do prawie 26 mln zł. Ustalanie jej faktycznej wysokości również będzie w kompetencjach rządu, który otrzymuje w ten sposób bardzo skuteczne i bezpośrednie narzędzie wpływania na rynek mediów elektronicznych. „Jest jak za komuny” – powiedział jeden z wracających z Rzymu pielgrzymów, „kiedyś słuchałem Radia Wolna Europa, dzisiaj słucham Radia Maryja, bez niego nie wiedziałbym co się u nas dzieje”. Dla zabieganych ludzi w dzisiejszych czasach media są najlepszym narzędziem ewangelizacji. Rządzący już też to zauważyli i po ich działaniach widać, jak bardzo im to przeszkadza.

 

 


 

Ojciec Święty Benedykt XVI w katechezie wygłoszonej podczas audiencji generalnej :

 

„(…) nawet w otchłani grzechu nie gaśnie w człowieku ta iskra, która pozwala mu rozpoznać prawdziwe dobro. Skosztować go, a tym samym rozpocząć na nowo drogę, prowadzącą w górę, na której Bóg poprzez dary Jego łaski zawsze udziela pomocy. Wszyscy musimy przejść drogą oczyszczenia i uzdrowienia pragnienia. Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do niebieskiej ojczyzny, do tej pełni dobra, dobra wiecznego, którego już nic nam nie wyrwie”.

Zwracając się bezpośrednio do pielgrzymów, powiedział po polsku: „Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Rodzinę Radia Maryja, z biskupami. Każdy człowiek niesie w sobie tajemniczą tęsknotę za Bogiem. Pragnienie spotkania z Nim jest zaczynem wiary, wewnętrznym impulsem do szukania Go”.

Watykan, 7 listopada 2012

 

 

Przemówienie JE kard. Tarcisia Bertone, sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej

„Na początku tej uroczystej celebracji pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich tu obecnych, a szczególnie biskupów, przełożonych redemptorystów i moderatorów Rodziny Radia Maryja. (…) Przybyliście tu licznie, z Polski i innych krajów, odpowiadając na apel papieża Benedykta XVI, by w Roku wiary odbywać specjalne pielgrzymki do Rzymu i do Ziemi Świętej. (…) Wy, drodzy bracia, w sposób szczególny chcecie dziś dziękować Bogu za 20 lat działalności Radia Maryja w Polsce i prosić o błogosławieństwo na przyszłość tej rozgłośni, jak też TV Trwam. Pan wie, ile dobra zostało posiane w sercach słuchaczy przez wspólną modlitwę, głoszenie Ewangelii, katechezę, informację o życiu Kościoła czy bezpośrednie relacje z uroczystości i podróży papieskich. Z serca przyłączam się do waszego dziękczynienia!”.

Cytaty pochodzą ze strony www.radiomaryja.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki