Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie za Radio Maryja

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach 7 grudnia obchodzono 16. rocznicę powstania Radia Maryja. Swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. W niespełna trzy lata później uzyskało koncesję ogólnopolską. Mszy św., w której uczestniczyli wierni z całej Polski, parlamentarzyści, samorządowcy, zgromadzenia zakonne i duchowni,...

W toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach 7 grudnia obchodzono 16. rocznicę powstania Radia Maryja. Swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. W niespełna trzy lata później uzyskało koncesję ogólnopolską.

Mszy św., w której uczestniczyli wierni z całej Polski, parlamentarzyści, samorządowcy, zgromadzenia zakonne i duchowni, przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. Na wstępie uroczystości biskup toruński odwołał się m.in. do słów Jana Pawła II i jego zawołania „Totus Tuus”. – Czy możemy się zatem dziwić, że ten maryjny Papież cieszył się przed szesnastu laty z powstania Radia Maryja? Cieszył się jego działalnością i dawał temu publiczny wyraz w swych przemówieniach. Któż z nas nie pamięta słów Ojca Świętego: „Wielki jest wkład waszego radia w dzieło ewangelizacyjne. Dzięki waszym transmisjom myśl o Bogu dociera do wielu ludzi i środowisk w Polsce, a także poza jej granice” – przypomniał biskup.

– Rozgłośnia radiowa jest namiotem, gdzie Bóg rozmawia z człowiekiem jak przyjaciel z przyjacielem. Oby zawsze tak było – mówił z kolei w homilii biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, dziękując Bogu za lata działalności rozgłośni. Natomiast dyrektor Radia Maryja oraz Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk podziękował obecnym oraz słuchaczom i telewidzom za wsparcie i modlitwę. Poprosił również o poświęcenie kamienia węgielnego, daru ojców franciszkanów z Ziemi Świętej z Groty Zwiastowania, pod budowę kościoła w Centrum „Polonia in Tertio Millennio”. – W tym kościółku chcielibyśmy, aby zawisł obraz, przed którym modlił się godzinami Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy – powiedział.

Dzień później, 8 grudnia, obchody rocznicowe odbyły się w bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, bp Antoni Dydycz. W homilii wskazał on na rolę mediów katolickich. Podkreślił, że dobrze rozumieją ją Polacy oraz ci, którzy przez długie dziesięciolecia byli skazani na słuchanie „jedynie takich mediów, które usiłowały zagłuszać Boży głos”. – Dziękujemy Bogu za to, że nie zabrakło pasterzy, przełożonych zakonnych, ludzi dobrego serca, aby wesprzeć inicjatywę ojca Tadeusza. Dziś ta rozgłośnia przynależy do całości misji ewangelizacyjnej Kościoła jako jedno z najbardziej dynamicznych narzędzi – powiedział biskup.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki