Logo Przewdonik Katolicki

Róże dla Niepokalanej

Błażej Tobolski
Fot.

Matko Boża, Niepokalana Maryjo (...) ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę w posługiwaniu się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką.

„Matko Boża, Niepokalana Maryjo (...) ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę w posługiwaniu się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką”.

Tymi słowami Aktu Oddania Matce Bożej modlił się abp Stanisław Gądecki na zakończenie Procesji Światła, w której wzięło udział kilkaset osób. Tradycyjnie przeszła ona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, z kościoła pw. św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce, przez most bp. Jordana, pod figurę Niepokalanej usytuowaną obok kościoła NMP in Summo na Ostrowie Tumskim. Tu, przy dawnym palatium Mieszka I, przed przeszło tysiącem lat została wzniesiona pierwsza na ziemiach polskich kaplica ufundowana przez księżnę Dobrawę.

 

Świadectwo wiary

Procesja, której uczestnicy trzymając w rękach zapalone świece, rozważali różańcowe tajemnice światła, stanowiła świadectwo wiary i czci dla Matki Bożej. – 8 grudnia pogoda jest zazwyczaj mizerna i nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz. A tutaj, po raz kolejny okazuje się, że wielu ludzi dzięki sile wiary jest w stanie przemóc się i przyjść, aby oddać chwałę Niepokalanej – stwierdził przewodniczący procesji arcybiskup. A we wspólnej modlitwie wzięli udział biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i klerycy. Nie zabrakło również osób świeckich zaangażowanych w ruchy i organizacje katolickie naszej archidiecezji, zwłaszcza w te o maryjnej duchowości. Towarzyszyli im strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z zapalonymi pochodniami oraz członkowie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Środy Wielkopolskiej.

 

W łączności z papieżem

Na zakończenie procesji arcybiskup przekazał strażakom bukiet róż, które oni, za pomocą wysięgnika wozu strażackiego, złożyli u stóp figury Niepokalanej stojącej na kilkumetrowej kolumnie. – Do Jej stóp składamy te kwiaty i jednocześnie prosimy, aby Ta, która została ocalona od skutków grzechu pierworodnego, przewodziła całemu Kościołowi i ludowi Bożemu, a każdemu z nas pokazywała drogę do świętości w naszym życiu – modlił się pod figurą abp Gądecki.

Warto podkreślić, że poznańska Procesja Światła, mająca swój niepowtarzalny klimat, odbywa się w łączności z nabożeństwem, które papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, odprawił na placu Hiszpańskim w Rzymie. Tam bowiem Pius IX wzniósł na kolumnie figurę Maryi na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Jej Niepokalanym Poczęciu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki