Logo Przewdonik Katolicki

Most biskupa Jordana

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Kiedy prawie czterdzieści lat temu władza ludowa zdecydowała o rozebraniu przeprawy przez rzekę Cybinę, poznaniacy poczuli, że zabiera się im cząstkę duszy tego miasta. Szczególnie boleśnie odczuli to mieszkańcy Śródki, która została niejako odcięta od reszty miasta. 7 grudnia 2007 roku spełniło się wielkie marzenie poznaniaków. Na miejscu dawnego mostu stanął nowy, nazwany...

Kiedy prawie czterdzieści lat temu władza ludowa zdecydowała o rozebraniu przeprawy przez rzekę Cybinę, poznaniacy poczuli, że zabiera się im cząstkę duszy tego miasta. Szczególnie boleśnie odczuli to mieszkańcy Śródki, która została niejako odcięta od reszty miasta.

7 grudnia 2007 roku spełniło się wielkie marzenie poznaniaków. Na miejscu dawnego mostu stanął nowy, nazwany imieniem biskupa Jordana, pierwszego misyjnego biskupa na ziemiach polskich. Śródka znów została połączona z Ostrowem Tumskim, zalążkiem chrześcijaństwa w Polsce.

Inicjatywę budowy nowej przeprawy przez Cybinę podjęto kilka lat temu, a urealniła się ona we wrześniu br., kiedy to rozpoczął się transport zabytkowego przęsła byłego mostu św. Rocha, a potem budowa właściwej przeprawy.

Wyrazem radości mieszkańców stała się Procesja Światła, która 8 grudnia przeszła przez most do figury Matki Bożej na poznańskim Ostrowie Tumskim, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Most Jordana jest dziś nie tylko pomnikiem pamięci o chrześcijańskich początkach naszego narodu. Choć w swojej formie młody, przemawia jak mędrzec, pouczając, abyśmy odbudowali spalone czy uszkodzone mosty łączące nas z Bogiem i drugim człowiekiem.

Zdjęcia:
ks. D. Madejczyk,
W. Wylegalski,
R. Woźniak

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki