Logo Przewdonik Katolicki

Wolontariusze z misją

Kamila Tobolska
Fot.

Poznań jest miastem bogatym w środowiska i grupy angażujące się w działalność misyjną Kościoła. W organizację tegorocznego Tygodnia Misyjnego włączyło się ich aż trzynaście.

Na obchody Tygodnia Misyjnego, który przeżywaliśmy od 21 do 25 października złożyły się codzienne Msze św. sprawowane w bazylice farnej poprzedzone Różańcem w intencji misji oraz odbywające się po nich spotkania tematyczne. Podczas nich w Cafe Misja o swojej pracy opowiadali misjonarze z Peru, Papui-Nowej Gwinei i północnej Kanady oraz wolontariusze, którzy posługiwali w RPA. Z kolei podczas piątkowego wieczoru swój pobyt w Berdiańsku na Ukrainie przybliżyli uczestnicy wolontariatu misyjnego zorganizowanego przez Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie w sierpniu tego roku.

Bezdomny Walera

W Berdiańsku 14 wolontariuszy przez dwa tygodnie nie tylko pomagało w tamtejszej parafii katolickiej, ale również opiekowało się dziećmi, ucząc je m.in. tańca i języka angielskiego. Spędzali oni również czas z osobami bezdomnymi, które korzystają z prowadzonej przez parafię jadłodajni oraz noclegowni. − Proponowaliśmy im wspólną modlitwę i dzieliliśmy się z nimi swoimi świadectwami, uświadamiając im, że do nich Jezus również przychodzi – wspominał Tymoteusz Białkowski, student V roku stomatologii dodając, że szczególnie bliski stał się im bezdomny mężczyzna o imieniu Walera. − Przyszedł do jadłodajni z rozległą raną nogi, którą się zajęliśmy. Oprócz opatrunku daliśmy mu również antybiotyk, prosząc, aby nie pił alkoholu. Było to dla niego trudne, ale wytrwał, a my wierzymy, że to dzięki Jezusowi Miłosiernemu, którego obrazek mu daliśmy i naszej modlitwie. Bardzo nam dziękował, kiedy wyjeżdżaliśmy, ale tak naprawdę to ja wiele się od niego nauczyłem. Dzięki Walerze Jezus rozkruszył moje serce – wyznał Tymoteusz.

Otwórzmy się na misje!

Ten wyjazd, jak przyznali wolontariusze, pokazał im, że trzeba i warto jeździć na misje, chociaż na krótki czas, tym bardziej że na mocy chrztu wszyscy jesteśmy do tego posłani. − Największym odkryciem pobytu w Berdiańsku było dla nas to, że owszem, my dajemy, ale o wiele więcej otrzymujemy – zauważył ks. Adam Pawłowski, opiekun grupy wolonariuszy. Również Magdalena Roszak, odpowiedzialna za Diakonię Misyjną, zachęcała, aby otwierać się na wezwania do wyjazdu, które Bóg do nas kieruje proponując uczestnictwo w najbliższym, listopadowym wyjeździe na 4-dniową ewangelizację do Doniecka (kontakt: magdalena.roszak@interia.pl).

Jak zapowiedział na koniec ks. dr Szymon Stułkowski, koordynujący pracę środowisk misyjnych Poznania, a jednocześnie opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego, które przygotowało odchody Tygodnia Misyjnego, w przyszłym roku w ramach tygodnia odbędzie się Archidiecezjalny Kongres Misyjny. Będzie on stanowił przygotowanie do Krajowego Kongresu Misyjnego zaplanowanego na 2015 r.


Kontakty do wszystkich poznańskich grup i środowisk misyjnych można znaleźć m.in. na www.centrummisyjne.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki