Logo Przewdonik Katolicki

Codzienność i odświętność

Barbara Sawic
Fot.

Według prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wszystko, co nas spotyka, w ręku Boga może działać ku dobremu. Wszystko czyli niezliczone elementy życia osobistego, społecznego, wspólnotowego w jego dniu powszednim i odświętności.

Według prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wszystko, co nas spotyka, w ręku Boga może działać ku dobremu. Wszystko – czyli niezliczone elementy życia osobistego, społecznego, wspólnotowego w jego dniu powszednim i odświętności.

 

W miejscowości Powiercie 4 września odbyła się centralna inauguracja roku szkolnego szkół  podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W intencji uczniów i nauczycieli sprawowana była Msza św. w kościele parafialnym 108. Błogosławionych Męczenników. Odprawił ją biskup włocławski Wiesław A. Mering. W słowie powitalnym proboszcz ks. Radosław Kobiela m.in. przytoczył słowa Wincentego Witosa: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa”.

Również ks. bp Mering odniósł się w homilii do umiłowania tradycji, przywiązania rolników do ziemi. Z radością mówił o zainteresowaniu młodzieży nauką na kierunkach rolniczych. Zwrócił uwagę na wartość systematycznej pracy w procesie kształcenia i na znaczenie chrześcijańskiego wychowania w procesie dydaktycznym. Nauczycieli przekonywał, by nie zrażali się niedostatkiem efektów pracy. Tłumaczył, że w sytuacji gdy szkoły są coraz bardziej autonomicznym i otwartym środowiskiem edukacyjnym, zwiększa się odpowiedzialność nauczycieli za treści, organizację i monitorowanie procesu uczenia się. Uczniowie mogą to docenić dopiero po latach.

Z kościoła wszyscy udali się do budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu. W auli gości powitał i przemówienie inauguracyjne wygłosił dyrektor placówki Marian Aleksiński. Po nim głos zabrali: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, senator RP Ireneusz Niewiarowski, wojewoda wielkopolski Piotr Florek i wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Walkowiak. Nie zabrakło wystąpień przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych. Przemówił m.in. Wieńczysław Oblizajek, starosta powiatu kolskiego. W wystąpieniach powracał motyw życzeń sukcesów, spełnienia planów związanych z rozwojem szkoły. Uczniom życzono łatwości w przyswajaniu wiedzy i czerpania przyjemności z nauki. Po części oficjalnej młodzież zaprezentowała część artystyczną. Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem wystaw: prezentującej dorobek szkoły oraz nowoczesne maszyny i sprzęt rolniczy.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu chlubi się blisko 70-letnią tradycją. Dzięki zaangażowaniu kadry jest to placówka warta zainteresowania. Otwarta na potrzeby uczniów, dopasowana do wymagań współczesności, potrzebna w środowisku. Uczniowie osiągają sukcesy w różnych formach współzawodnictwa. Uczą się w pracowniach przedmiotowych i komputerowych. Korzystają z dobrze wyposażonej biblioteki i obiektów sportowych (sala gimnastyczna i stadion). Szkoła ma własny internat i stołówkę. Szkolenie praktyczne odbywa się w warsztatach i pracowniach oraz w gospodarstwach i zakładach współpracujących ze szkołą. Kwitnie działalność kulturalna i sportowa, młodzież może rozwijać talenty w kołach zainteresowań, wykazywać się wiedzą w konkursach, turniejach, olimpiadach. Wielu absolwentów kontynuuje naukę, dobrze sobie radząc na studiach.

 


wykorzystano informacje uzyskane z ZSCKR

Kontakt:

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Powiercie 31

62–600 Koło

tel.  63 261 51 97,

www.powiercie.eu 

e-mail: zsp_powiercie@o2.pl

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki