Logo Przewdonik Katolicki

Kościół bezpieczny w ręku Boga

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Walka Smoka z Niewiastą to walka Szatana z Kościołem i jego dziećmi. Ta walka to nasze zmaganie z cierpieniem, śmiercią, grzechem, ale to również walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami mówił w uroczystość Wniebowzięcia NMP abp Józef Kowalczyk.

– Walka Smoka z Niewiastą to walka Szatana z Kościołem i jego dziećmi. Ta walka to nasze zmaganie z cierpieniem, śmiercią, grzechem, ale to również walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami – mówił w uroczystość Wniebowzięcia NMP abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana w Polsce powszechnie świętem Matki Bożej Zielnej to także patronalne święto bazyliki prymasowskiej, której Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta patronuje. W homilii abp Kowalczyk nawiązując do czytanej tego dnia Apokalipsy św. Jana podkreślił, że opisana w objawieniu „Niewiasta obleczona w słońce” jest zapowiedzią Maryi, ale jest również zapowiedzią Kościoła, który przez chrzest nieustannie rodzi swoje dzieci do nowego życia. Walka Smoka z Niewiastą – tłumaczył prymas – to walka szatana z Kościołem i jego dziećmi, ale to także walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami, którą widać w rosnącej niechęci, a nawet nienawiści pewnych środowisk w świecie, w Europie i w naszej Ojczyźnie do Kościoła Chrystusowego. – Wszyscy jesteśmy świadkami tej walki oraz rosnącego w ostatnim czasie antyklerykalizmu – stwierdził abp Kowalczyk, podkreślając, że mimo różnych zawirowań dziejowych i ataków Kościół spoczywa bezpieczny w ręku Boga.

Abp Kowalczyk przypomniał również, że uroczystość ku czci Matki Bożej Wniebowziętej to w polskiej tradycji także Święto Wojska Polskiego, które w okresie II Rzeczypospolitej obchodzono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. W czasie PRL zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego, który był dla wielu Polaków nie do przyjęcia ze względów moralnych i politycznych. W środowiskach wojskowych i w kręgach kombatanckich, w tym również na forum Sejmu, wskazywano na potrzebę ustanowienia Dnia Wojska Polskiego w terminie akceptowanym przez Siły Zbrojne i cały naród. Mocą ustawy sejmowej z 30 lipca 1992 r. przywrócono obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. – Dziękujemy dziś Panu Bogu za niezliczone rzesze ludzi, zwłaszcza ludzi młodych, którzy na ołtarzu wolności Ojczyzny złożyli nie tylko swoją młodość, zdrowie, życiowe plany i marzenia, ale i swoje życie. Dziękujemy dziś Maryi, Matce naszej, za wolną Ojczyznę i prosimy, byśmy dobrze potrafili korzystać z tego daru, który został okupiony krwią tylu naszych rodaków – mówił prymas Polski.

Na zakończenie Mszy św. abp Józef Kowalczyk poświęcił również przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i kłosów zbóż. Są one pamiątką przekazu mówiącego o tym, że apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli w Jej grobie kwiaty. Zasuszone bukiety poświęconych roślin mają przynosić błogosławieństwo domostwu i chronić jego mieszkańców przed chorobami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki