Logo Przewdonik Katolicki

Tu cenny jest każdy człowiek

Błażej Tobolski
Fot.

W ciągu pięciu lat w Wierzenicy przyjętych zostało blisko dwustu młodych ludzi potrzebujących pomocy. Dla wielu z nich to miejsce stało się po prostu domem i tak je też nazywają.

W lipcu tego roku minęło pięć lat odkąd do Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień „Wierzenica” prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej przyjęci zostali pierwsi podopieczni. Za ten czas dziękowano przede wszystkim Bogu podczas Mszy św. sprawowanej 20 lipca w kościele pw. św. Mikołaja w podpoznańskiej Wierzenicy, w pobliżu którego znajduje się ośrodek. Uroczystości rocznicowe były też okazją do imiennego podziękowania wszystkim „przyjaciołom domu w Wierzenicy”, którzy wspierali jego powstanie i nadal pomagają w jego prowadzeniu. – To dzięki wielu ludziom ogromnego serca przez te kilka lat dotychczasowej działalności mogło się tu dokonać tyle dobra – przyznaje ks. kanonik Waldemar Hanas, dyrektor poznańskiej Caritas, dodając także, że współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwala przyjmować wszystkich, którzy wymagają pomocy.

Wśród wielu zasłużonych dla ośrodka osób wymieniono m.in. ks. prałata Mateusza Żarnowieckiego, poprzedniego dyrektora Caritas, za którego kadencji rozpoczęto jego budowę oraz ks. Przemysława Kompfa. Od 1999 r. jest on proboszczem w Wierzenicy i od lat pracuje z młodzieżą potrzebującą wsparcia. To u niego na probostwie znajdowali miejsce młodzi ludzie wychodzący z nałogów, zanim powstał tu profesjonalny ośrodek terapeutyczny. – Wierzenicki dom jest spełnieniem moich kapłańskich marzeń o miejscu, które służyłoby pomocą uzależnionej od narkotyków, często bezdomnej młodzieży. Nie pomoże się wszystkim. Można jednak pomóc chociaż niektórym – zauważa ks. Komp., podkreślając, że również tutejsi mieszkańcy bardzo życzliwie przyjęli wychowanków domu.

Jak zaznacza z kolei ks. Waldemar Twardowski, kierownik ośrodka, a zarazem certyfikowany specjalista terapii uzależnień, w ciągu pięciu lat przez ośrodek przeszło 198 osób. – W sumie 116 z nich jest obecnie trzeźwych, za co Bogu niech będą dzięki. Niektóre z tych osób były u nas jedynie dzień lub dwa, inni kilka miesięcy. 22 osoby ukończyły w Wierzenicy cały program terapeutyczny, a 48 kontynuuje leczenie w innych ośrodkach – wymienia ks. Twardowski choć, jak mówi, to nie statystyki są tu ważne. – Każdy uratowany człowiek jest cenny i wart trudu, jaki trzeba podjąć, aby go ratować – stwierdza.

 


Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień „Wierzenica” zajmuje się leczeniem dzieci i młodzieży uzależnionej od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, które odbywa się poprzez psychoterapię grupową i indywidualną. Ważną częścią programu leczenia jest także współpraca z rodzicami pacjentów. Ośrodek dysponuje 9 pokojami dla 28 osób, a pobyt w nim trwa od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie pacjenci mogą kontynuować naukę na poziomie gimnazjum. Z kolei osoby kończące terapię mają możliwość zamieszkania w prowadzonym przez Caritas hostelu, który znajduje się na terenie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu i daje młodzieży szansę na powrót do społeczeństwa, skończenie nauki i znalezienie pracy. Więcej na: www.wierzenica.org.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki