Logo Przewdonik Katolicki

Vademecum dla seniora

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Pędzimy do przodu jak szaleni. Wydaje się, że każdy ma telefon komórkowy, dostęp do komputera z interenetem. Wydawać by się mogło, że rzucane przez telewizyjnych prezenterów hasła typu: portal społecznościowy, Twitter nie wymagają wyjaśnienia. Tak się tylko wydaje.

 

 
Zapominamy o tych, którzy wyrastali razem z maszynami do pisania, dla których załatwienie wielu spraw poza pocztą, urzędem to bariera nie do przeskoczenia. To np. nasze babcie, nasi dziadkowie. Lada moment będziemy obchodzić ich święto, dlatego obok życzeń dedykujemy im małe vademecum. Być może nie skorzystają z funkcji wymienionych urządzeń i technologii, ale wiedza na ich temat na pewno pozwoli lepiej zrozumieć wiele spraw.
 
 
BLOG – strona internetowa, która charakteryzuje się najczęściej osobistym charakterem (rodzaj pamiętnika, gdzie ktoś wyraża swoje myśli, opinie, opisuje wydarzenia; może to robić również za pomocą zdjęć czy nagrań). Osoba pisząca na blogu nazywana jest blogerem.
 
GPS – skrót z angielskiego oznaczający Global Positioning System, czyli Globalny System Lokalizacji. Jest to system nawigacji, który wykorzystuje łączność z satelitą dzięki czemu, mając odpowiedni odbiornik, pozwala nam określić nasze położenie i umożliwić nawigację w terenie. Dzięki GPS trafimy w określone miejsce – jadąc samochodem możemy określić, jaką najkrótszą lub najszybszą trasą trafimy do celu, system określa również czas, w jakim dotrzemy do wybranego miejsca. W GPS wyposażone są telefony komórkowe, ale również zegarki, stosowane np. przez biegaczy.
 
LAPTOP, NOTEBOOK – występujące zamiennie określenia przenośnego komputera. Na rynku funkcjonują także netbooki. Różnią się one od notebooków tym, że są mniejsze, lżejsze, mają mniej funkcji, ale zarazem dłużej działają za pomocą baterii.
 
PORTAL (SERWIS SPOŁECZNOŚCIOWY) – serwis funkcjonujący w internecie adresowany do określonej społeczności (może być szeroka – serwisy ogólne lub wąska – serwisy specjalistyczne, np. dziennikarskie, grupy zamknięte). Do serwisów należy się rejestrować, następnie decydujemy o tym, z kim chcemy rozmawiać i komu jakie dane (zdjęcia, informacje) udostępniamy. Najpopularniejszym na świecie serwisem jest facebook.com, w Polsce popularna jest także Nasza Klasa – nk.pl. Serwisy te pozwalają wymieniać poglądy, a także odnajdywać znajomych. Serwisem społecznościowym jest także Twitter (patrz niżej: hasło Twitter).
 
SKYPE – bezpłatny komunikator internetowy umożliwiający m.in. bezpłatne połączenie głosowe, jak również wideo z innym użytkownikiem. Innymi słowy skype to rodzaj telefonu, do którego potrzebny jest internet. Użytkownicy skype’a komunikują się bezpłatnie, natomiast wiele osób decyduje się wykupywać bardzo tani abonament i korzystać ze skype’a jak z telefonu stacjonarnego.
 
WWW, STRONA INTERNETOWA –dokument, który udostępniany jest w internecie, znajdują się na niej artykuły, zdjęcia, bazy danych, archiwa. Swoje strony mają instytucje państwowe, firmy, osoby prywatne, stowarzyszenia, gazety, telewizje, banki itd. Jeśli ktoś szuka ważnych wydarzeń z naszej archidiecezji (lub godzin Mszy św.) warto zajrzeć na www.diecezja.pl, inne ciekawe strony to www.miłosierdzie.pl (sanktuarium Miłosierdzia Bożego) czy www.janpawel2.pl/ (strona Centrum „Nie lękajcie się!”), www.deon.pl. Natomiast na stronie www.dlaseniora.krakow.pl prezentowane są ciekawe inicjatywy skierowane do seniorów.
 
TABLET – przenośny komputer mniejszy niż laptop, ale większy niż telefon komórkowy. Sterowany za pomocą dotyku.
 
TWITTER – coraz częściej słyszymy w mediach, że jakiś znany aktor, polityk czy sportowiec napisał na swoim Twitterze jakąś ważną informację. Twitter to darmowy serwis społecznościowy, który umożliwia pisanie tzw. tweedów, czyli informacji nieprzekraczających 140 znaków tekstowych.  

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki