Logo Przewdonik Katolicki

Gorliwy chrześcijanin

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy przez dwa dni gościły relikwie św. Jana Bosko. W program peregrynacji wpisały się Eucharystia, koncert, adoracja, czuwania wspólnot z salezjańskiej parafii św. Marka oraz uczniów Collegium Salesianum.

Po liturgicznym wprowadzeniu relikwii do świątyni Mszy św. przewodniczył bp Jan Tyrawa, a słowo wygłosił ks. Zenon Klawikowski SDB. Salezjanin zwrócił m.in. uwagę na ojcowską miłość serca ks. Bosko. – Jan Paweł II w liście Juvenum Patris stwierdził, że mimo głębokich przemian kulturowych, społecznych, religijnych, jakie dokonały się od czasów działalności wychowawczo-apostolskiej św. Jana Bosko, „specyfika jego ducha, intuicja, jego styl i charyzmat nie tracą znaczenia, bowiem wywodzą się z transcendencji inspiracji pedagogii Boga – zaznaczył. Według ks. Klawikowskiego SDB wspomniana „inspiracja pedagogii Boga” przybierała w życiu ks. Bosko formę „miłości wychowawczo-duszpasterskiej”.

 

Eucharystia i maryjna pobożność

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Święcenia przyjął 5 czerwca 1841 r. Był to kapłan, który wyróżniał się nadzwyczajnym darem umiłowania młodego człowieka. – Pragniemy zwrócić uwagę na jego wierne oddanie i towarzyszenie młodzieży. Wszystko co miał, oddał młodym chłopcom. Mógł zrobić to tylko dlatego, że był zakotwiczony w Matce Bożej – w Niepokalanej Wspomożycielce. Ona dodawała mu sił, odwagi na te trudne czasy, w których żył – powiedział ks. Artur Dylewski SDB. Prezes Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Bydgoszczy zwrócił również uwagę na Eucharystię, która była dla św. Jana Bosko źródłem siły. – To Ona była jego pokarmem na co dzień i tego uczył także swoich chłopców. W naszej pracy z młodzieżą chcemy być księdzem Bosko tutaj, w Bydgoszczy – dodał ks. Dylewski SDB.

Święty swój program wychowawczy zawarł w krótkim, ale jakże wymownym sformułowaniu „wzorowy obywatel i gorliwy chrześcijanin”. Wypracował również metodę wychowawczą, zwaną „systemem prewencyjnym”, opartą na rozumie, religii i dobroci. – Jako jego duchowi synowie, pracujący w dziełach bydgoskich, czujemy się wyróżnieni faktem, że na trasie swojej peregrynacji po Polsce wstąpił do nas i nam pobłogosławił – powiedział dyrektor Collegium Salesianum ks. Henryk Kaszycki SDB.

Nie bał się młodych

Ks. Bosko zakładał oratoria, szkoły, ośrodki wychowawcze, internaty i bursy. Będąc inicjatorem nowego duchowego doświadczenia ewangelicznego i założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych oraz innych wspólnot apostolskich, dał początek rodzinie, nazywanej w Kościele Rodziną Salezjańską. 1 kwietnia 1934 r. Ojciec Święty Pius XI ogłosił ks. Jana Bosko świętym. – Dla mnie św. Jan Bosko jest niesamowitym wizjonerem i nauczycielem. Nie bał się młodych ludzi. Nie bał się wychodzić do nich. Nie bał się im zaufać – powiedziała Grażyna Borakiewicz, która jest animatorem Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Bydgoszczy.

Na świecie w 132 krajach posługę pełni ponad 15 tys. salezjanów. Do Polski przybyli w 1893 r. W Bydgoszczy są od roku 1990. Od pierwszych dni zajęli się tworzeniem parafii św. Marka, budową kościoła i szkół. Dzisiaj dwie wspólnoty zakonne zajmują się pracą w parafii, oratorium oraz szkołach – podstawowej, gimnazjum i liceum.

Relikwiarz tworzyła figura postaci świętego, w której umieszczono część prawego przedramienia ks. Jana Bosko. Przez dwa dni przed relikwiami odbywały się czuwania przygotowane przez wspólnotę Collegium Salesianum. Sprawowana była także uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inspektora Marka Chmielewskiego SDB z Piły. Z bydgoskiej parafii św. Marka relikwie pojechały do Gdańska. Polskę opuszczą 17 sierpnia. Peregrynacja wpisała się w ogólnopolski program nawiedzenia i miała być przygotowaniem do dwusetnej rocznicy urodzin świętego (1815–2015).

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki