Logo Przewdonik Katolicki

Wizyta nuncjusza

PK
Fot.

Podczas swojego pobytu w archidiecezji poznańskiej, w związku z odbywającymi się w Pniewach centralnymi obchodami 10. rocznicy kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, abp Celestino Migliore odwiedził parafię pw. św. Marcina w Kaczkowie.

Podczas swojego pobytu w archidiecezji poznańskiej, w związku z odbywającymi się w  Pniewach centralnymi obchodami 10. rocznicy kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, abp Celestino Migliore odwiedził parafię pw. św. Marcina w Kaczkowie. Dla niewielkiej, wiejskiej parafii było to historyczne wydarzenie, bowiem nigdy dotychczas w ciągu siedmiu wieków jej istnienia, jeśli wierzyć źródłom pisanym, nie gościła ona nuncjusza apostolskiego. Abp. Migliore, wraz z towarzyszącym mu abp. Stanisławem Gądeckim, serdecznie powitały dzieci przedszkolne oraz sołtysi czterech wiosek należących do parafii. Pamiątką pobytu dostojników kościelnych w Kaczkowie będzie poświęcony przez nich nowy obraz patrona parafii – św. Marcina.

Arcybiskupi zatrzymali się w Kaczkowie 17 maja w drodze do Zakładu Karnego w Rawiczu, gdzie od 22 lat funkcję kapelana pełni obecny kaczkowski proboszcz ks. kanonik Wojciech Prostak. W Rawiczu niecodziennych gości powitali dyrektor Poznańskiego Okręgu Służby Więziennej ppłk Grzegorz Fedorowicz, naczelny kapelan więziennictwa ks. prałat Paweł Wojtas, dyrektor ZK w Rawiczu ppłk Jarosław Banasik oraz przedstawiciele władz samorządowych. Następnie arcybiskupi udali się do kaplicy więziennej pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie podczas koncelebrowanej przez nich Eucharystii do sakramentu bierzmowania przystąpiło 22 skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w ZK w Rawiczu, a jeden ze skazanych poprosił o błogosławieństwo na przygotowanie się do przyjęcia sakramentu chrztu św. – Dla nikogo nie jest łatwym czuć ciężar własnego istnienia i własnych niekontrolowanych reakcji na różne wydarzenia. Żeby sobie z tym poradzić, potrzeba, aby Ktoś „z góry” podał nam rękę. To, że jesteście tutaj, żeby przyjąć sakrament bierzmowania, oznacza, że Jezus Chrystus wyciągnął do was rękę – podkreślił w homilii abp Migliore. Na zakończenie liturgii więźniowie wręczyli biskupom ich portrety i herby arcybiskupie, które własnoręcznie wykonali.

Przed opuszczeniem więzienia abp Celestino Migliore poświęcił jeszcze tablicę upamiętniającą tragiczną śmierć podczas ćwiczeń funkcjonariusza ZK w Rawiczu śp. mł. chor. Tomasza Mielki, która zostania umieszczona w pobliżu miejsca jego śmierci w pierwszą rocznicę tej tragedii – 22 października 2013 r. Tragicznie zmarły funkcjonariusz miał 32 lata, pozostawił żonę oraz dwie córki: Amelię mającą 5 lat oraz Lillę, która urodziła się po jego śmierci 15 maja 2013 r.

WP

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki