Logo Przewdonik Katolicki

Wiara nie jest sprawą prywatną!

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Współcześnie często słyszymy zza różnych pulpitów, że sprawy wiary należy zepchnąć do zakrystii, umieścić je w prywatnej sferze życia człowieka. Nie! Wiara jest sprawą i wartością publiczną, którą mamy prawo praktykować i przekazywać tym, którzy jej pragną mówił abp Józef Kowalczyk w czasie centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie.

Współcześnie często słyszymy zza różnych pulpitów, że sprawy wiary należy zepchnąć do zakrystii, umieścić je w prywatnej sferze życia człowieka. Nie! Wiara jest sprawą i wartością publiczną, którą mamy prawo praktykować i przekazywać tym, którzy jej pragną – mówił abp Józef Kowalczyk w czasie centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, a po jej zakończeniu, wspólnie z duchowieństwem i wiernymi, uczestniczył w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy usytuowanych w sercu Gniezna. Przy czwartym ołtarzu, znajdującym się przy kościele garnizonowym prymas wygłosił homilię. Jak podkreślił, współcześnie w Europie nasila się nietolerancja religijna, która przybiera bardzo wyrafinowane formy i odmawia religii prawa do publicznego zabierania głosu w kwestiach dotyczących postępowania sprzecznego z zasadami moralnymi i religijnymi. – Ktoś może się obrazić i powiedzieć – przecież tolerujemy. Ale nie! Nie tolerujecie tego, do czego jako ludzie wierzący, ludzie wyrośli w określonej kulturze, mamy prawo – mówił stanowczo abp Kowalczyk. Prowokacyjnymi nazwał również różnego rodzaju marsze, które ostatnio przemierzają ulice polskich miast. Jakiekolwiek uwagi, upomnienia pod ich adresem spotykają się od razu z krytyką i zarzutem o brak nowoczesności. – Pamiętam czasy, kiedy w innym systemie mówiono nam slogany tego samego rodzaju. Ale ten system umarł, a ci, którzy jeszcze żyją, nie chcą się przyznawać, że je głosili – stwierdził abp Kowalczyk. Apelował również do wiernych, by nie dali się uwieść ułudzie i zwodniczości tego typu sloganów. – Bądźmy sobą, szanujmy nasze korzenie, naszą kulturę. Jest to dziedzictwo naszych ojców, naszych matek, naszej historii – podkreślił prymas. Na koniec przypomniał słowa bł. Jana Pawła II z 1979 r., w których wołał do Polaków, aby byli wierni i mocni mocą wiary, nadziei i miłości, która jest potężniejsza niż śmierć. Słowa abp. Kowalczyka przyjęto oklaskami.

W centralnych uroczystościach Bożego Ciała w Gnieźnie uczestniczyli liczni duchowni z abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim i bp. seniorem Bogdanem Wojtusiem, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry i bracia zakonni, członkowie bractw i organizacji kościelnych, młodzież, dzieci pierwszokomunijne oraz poczty sztandarowe. Na zakończenie uroczystości prymas Kowalczyk podziękował obecnym za wspólną modlitwę i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Zaśpiewał również wspólnie z wiernymi pieśń Boże coś Polskę.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki