Logo Przewdonik Katolicki

Trzeba wrócić do przesłania Maryi

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Pobożność fatimska to nie tylko procesja światła w 13. dnia miesiąca mówi ks. dr Krzysztof Czapla SAC.

Pobożność fatimska to nie tylko procesja światła w 13. dnia miesiąca – mówi ks. dr Krzysztof Czapla SAC.

 

Czy było potrzebne powołanie Sekretariatu Fatimskiego przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.?

 W 1982 r. Jan Paweł II powiedział, że „wołanie zawarte w orędziu Maryi z Fatimy jest tak głęboko zakorzenione w Ewangelii i w całej Tradycji, że Kościół czuje, iż orędzie to nakłada na niego obowiązek wysłuchania go”. Mówił, że wobec Fatimy nie możemy przejść obojętnie. To te słowa najbardziej przyczyniły się do powstania naszego Sekretariatu Fatimskiego.

Księża pallotyni zawsze byli bardzo mocno związani z Fatimą, prawda?

– Tak, poprzez różnego rodzaju formy apostolstwa rozszerzali kult Matki Bożej Fatimskiej w całym kraju. Z chwilą podarowania pallotynom figury fatimskiej przez prymasa Polski kard. Wyszyńskiego w 1960 r. Krzeptówki stały się miejscem promieniującym na całą Polskę. W trosce o właściwy rozwój kultu fatimskiego, z myślą o dostarczeniu duszpasterzom i wiernym odpowiednich materiałów o tematyce fatimskiej, z inicjatywy ks. Mirosława Drozdka SAC – pierwszego kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem – powstała seria wydawnicza „Biblioteka Fatimska”.

 

Dodajmy, że w zakopiańskim sanktuarium organizowane były także pierwsze międzynarodowe kongresy fatimskie.

– Właśnie wszystkie te doświadczenia zaowocowały przekonaniem, że powinien u nas powstać ośrodek animujący pobożność fatimską we współpracy z sanktuarium w Fatimie, co stało się w 1996 r. Dziś można z całą pewnością powiedzieć, że Sekretariat Fatimski przez swoją działalność ma ogromne zasługi w krzewieniu orędzia fatimskiego i ujednolicaniu kultu Niepokalanego Serca Maryi.

Przed rokiem 2017, czyli setną rocznicą objawień fatimskich, trwa już Wielka Nowenna Fatimska. Jaki jest jej cel?

– Przeżywamy już piąty rok Nowenny przed tym pierwszym wielkim jubileuszem Fatimy. Zauważmy, że Fatima to nie tylko fakt ukazania się Maryi, lecz również konkretna treść przesłania; zatem ważne jest, by nie koncentrować się jedynie na samej dacie, lecz wypełnić treść wezwania zawartego w fatimskim przesłaniu. Skoro Maryja kieruje do nas konkretny apel, to czyż nie jest słusznym, by z racji 100. rocznicy objawień uczynić to, o co nas Ona prosi? Nowenna jest zatem próbą zjednoczenia wszystkich serc kochających Maryję w jednym celu: by Maryja była bardziej znana i miłowana, by Jej orędzie poznał i wypełnił świat.

Jednak trudno sobie dziś wyobrazić, by ktoś nie słyszał o Fatimie.

– Ale nie wszyscy są świadomi, że Fatima wzywa szczególnie do nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, czyli nie tylko do codziennego odmawiania Różańca, ale również do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wynagrodzenia za grzechy w pierwsze soboty miesiąca. Czy dziś rzeczywiście znamy to nabożeństwo? Czy wszyscy, którzy żyją treścią Fatimy, czynią wynagrodzenie za grzechy raniące Niepokalane Serce Maryi zgodnie ze wskazówkami danymi przez Maryję w Fatimie? Te pytania skłoniły nas do podjęcia działań, by ukazać właściwy sens Fatimy i zmobilizować wszelkie siły i środki, by wypełnić to, o co nas prosi Maryja. Pewien impuls wypłynął również ze świadomości, że Polska poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r., wybrała fatimską drogę walki z grzechem i złem, a dziś nie zawsze jesteśmy świadomi zaciągniętych zobowiązań, z których nikt nas nigdy nie zwolnił.

Czy widać już w takim razie jakieś owoce Wielkiej Nowenny Fatimskiej?

– Niewątpliwie pewnym owocem Nowenny, o którym już dziś możemy mówić, jest poszerzenie świadomości, że Fatima nie zamyka się tylko w 13. dniu miesiąca. Pobożność fatimska jest zwykle utożsamiana z bardzo piękną i bogatą już tradycją czuwań modlitewnych, procesji światła 13. dnia miesiąca przeżywanych od maja do października. Jednak, co bardzo cieszy, coraz bardziej dostrzega się również świadomość, że Maryja w Fatimie wzywa do wynagradzania za grzechy w pierwsze soboty miesiąca. Dostrzega się troskę i zaangażowanie duszpasterzy oraz wiernych, by to nabożeństwo wynagradzające miało właściwy kształt, to znaczy, by tego dnia w intencji wynagradzającej odprawić spowiedź, przyjąć Komunię św., odmówić jedną część Różańca oraz odprawić 15-minutową medytację. W piątym roku Nowenny możemy już powiedzieć, że powstała Rodzina Niepokalanego Serca Maryi, która, podejmując działania w łączności z Sekretariatem Fatimskim, z wielką miłością i gorliwością apostołuje dla Maryi. Wspólnota ta to tysiące ludzi świeckich, duchownych, rodzin, wspólnot modlitewnych oraz parafii w Polsce i w 31 krajach świata. Razem możemy zrobić wiele, dla Maryi, dla siebie i dla świata.

 


Ks. dr Krzysztof Czapla SAC
Pracuje w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem od 1996 r. Powołany na dyrektora Sekretariatu Fatimskiego w 2008 r.  Pełni również posługę wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki