Logo Przewdonik Katolicki

Dar użyteczny, dar jedyny

Barbara Sawic
Fot.

Na prośbę czytelników dotyczącą przypomnienia warunków uzyskania w Roku Wiary odpustu zupełnego na terenie diecezji włocławskiej, informujemy, że dekret w tej sprawie wydał 11 października 2012 r. biskup diecezjalny włocławski Wiesław Alojzy Mering.

 

Dokument (L.dz. 1714/2012) nawiązuje do dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 5 października 2012 r. o odpustach na Rok Wiary. Przypomnijmy, że Rok Wiary, ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI, rozpoczęty 11 października 2012 r., zakończy się 24 listopada 2013 r. Odpust zupełny można zyskać pod zwykłymi warunkami: spowiedź sakramentalna, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.
Poznanie artykułów wiary
Postanowieniem biskupa włocławskiego wierni mogą uzyskać odpust zupełny, biorąc udział  w co najmniej trzech konferencjach misji świętych lub w co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu.
Wyznanie wiary w miejscu świętym
Wierni mogą uzyskać odpust zupełny w Roku Wiary za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do sanktuariów diecezjalnych (wymienione poniżej), wezmą tam udział w nabożeństwie bądź będą się modlić, medytować, kończąc pobożnym odmówieniem modlitwy  „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych.
 
– katedra Wniebowzięcia NMP we Włocławku,
– bazylika Matki Bożej w Licheniu,
– sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich,
– sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli,
– sanktuarium Matki Bożej w Charłupi Małej,
– sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie,
– sanktuarium bł. Bogumiła w Dobrowie,
– sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku,
– sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie,
– sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei we Włocławku,
– sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
– sanktuarium Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej w Osięcinach.
 
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
W dalszej części dekretu ks. bp Wiesław Mering postanowił, że wierni mogą zyskać odpust w dniu dowolnie wybranym w Roku Wiary na pobożne nawiedzenie baptysterium (chrzcielnicy) lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Dla wszystkich ludzi dobrej woli
Również osoby, które nie mają możliwości dopełnienia zwykłych warunków z powodu choroby lub innej uzasadnionej, ważnej przyczyny, a mający skruszone serce, mogą uzyskać odpust zupełny w Roku Wiary. Warunkiem jest ich zjednoczenie się duchowe z uczestnikami celebracji Roku Wiary pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego (np. podczas transmisji telewizyjnych i radiowych). Ci wierni mają odmówić modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz inne modlitwy odpowiadające celom Roku Wiary, ofiarowując jednocześnie swoje cierpienia i trudy życia.
Odpust zupełny mogą zyskać także wierni, którzy w dniu zakończenia Roku Wiary zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin w katedrze włocławskiej lub kościele parafialnym, dodając Wyznanie wiary (mogli to uczynić także w dniu inauguracji Roku Wiary i w święto Chrztu Pańskiego).
Kapłanom spowiadającym w katedrze i kościołach wyznaczonych jako sanktuaria z okazji Roku Wiary, ks. bp Wiesław Mering udzielił zastrzeżonej mu władzy zwalniania z kar kościelnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki