Logo Przewdonik Katolicki

Wierzę!

Monika Białkowska
Fot.

Planowali jechać do Rzymu w Roku Wiary, na Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony w Niedzielę Palmową. Stali się pierwszą zorganizowaną grupą z archidiecezji gnieźnieńskiej, która spotkała się z nowym papieżem Franciszkiem, kilka dni po inauguracji jego pontyfikatu.

 
Do Rzymu pielgrzymowali uczniowie inowrocławskich liceów im. Jana Kasprowicza i im. Marii Konopnickiej.
 
Jan i Paweł
Swoją pielgrzymkę wiary rozpoczęli, odwiedzając miejsca związane z postaciami dwóch papieży: Jana XXIII i Pawła VI. W Brescii zwiedzili Capitolinum, czyli zabytki z czasów rzymskich oraz starą i nową katedrę. To właśnie tu, w nowej katedrze, święcenia kapłańskie przyjął Giovanni Battista Montini, czyli późniejszy papież Paweł VI. Na przedmieściach Brescii pielgrzymi odwiedzili również rodzinny dom papieża i modlili się przy chrzcielnicy, przy której był ochrzczony. Ciekawostką, którą mogli zobaczyć, były notatki ks. Montiniego, które robił pracując w Polsce jako sekretarz nuncjusza apostolskiego (1923 r.). Przyszły papież uczył się wówczas polskiej gramatyki, zapisując przy okazji: „co za straszny język!”.
Kolejnym etapem podróży śladami papieży było Sotto il Monte – miasteczko, w którym urodził się papież Jan XXIII. Tu również pątnicy zatrzymali się przy jego chrzcielnicy i w domu, w którym mieszkał. Wielka ilość wot, jakie pozostawiane są w jego domu rodzinnym świadczy o tym, jaką miłością otoczony jest we Włoszech bł. Jan XXIII. Szczególnie często proszą go o wstawiennictwo ludzie, czekający na narodzenie dzieci.
– Nie wiedziałem, że Jan XXIII i Paweł VI byli tak niezwykłymi ludźmi – przyznaje Bartek. – Uderzyła mnie zwłaszcza postać Pawła VI, pierwszego papieża, który odwiedził wszystkie kontynenty. Dowiedziałem się, że krzyż-pastorał, który kojarzymy z Janem Pawłem II, został stworzony na jego polecenie Pawła VI, i w sumie powinno się go nazywać krzyżem Pawła VI…
 
U grobów
Pobyt w Rzymie inowrocławscy uczniowie rozpoczęli od wizyty na wyspie tybryjskiej, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha i gdzie tradycyjnie rozpoczynały się wszystkie polskie pielgrzymki do grobu św. Piotra. Kolejnym etapem był Watykan. Tam pielgrzymi modlili się najpierw przy grobie papieża Jana XXIII, później Jana Pawła II i Pawła VI, prosząc o beatyfikację tego ostatniego. W grotach watykańskich, przy grobie św. Piotra, odmówili wyznanie wiary, które w Roku Wiary nabrało szczególnego znaczenia.
– Z całej pielgrzymki to właśnie wyznanie wiary przy grobie św. Piotra przeżyłam najbardziej – mówi Monika, jedna z uczestniczek pielgrzymki. – W Roku Wiary pozwoliło to poczuć wspólnotę z całym Kościołem, z katolikami wszystkich wieków, ze wszystkimi, którzy wyznają tę samą wiarę. Ważnym etapem w tej pielgrzymce wiary były również katakumby św. Kaliksta, gdzie młodzi pątnicy modlili się przy grobach pierwszych chrześcijan i poznawali historię ich prześladowania i męczeństwa.
 
Z Franciszkiem
Następny dzień pielgrzymowania upłynął inowrocławianom na Monte Cassino, dotarli do grobu św. Benedykta, patrona Europy i na groby polskich żołnierzy, gdzie zabrzmiał głośno śpiewany hymn Polski, oraz do Neapolu, gdzie papież Celestyn V złożył swój papieski urząd i gdzie znajdują się relikwie św. Józefa Mocsatiego, lekarza. Najważniejszym jednak wydarzeniem całej pielgrzymki była Niedziela Palmowa na placu św. Piotra w Rzymie. Spotkanie z papieżem Franciszkiem było dla wszystkich ważnym przeżyciem, ubarwionym widokiem oliwnych gałązek i „umówieniem się” z nowym papieżem na spotkanie w Rio de Janeiro, na Światowym Dniu Młodzieży. Kiedy po południu inowrocławscy pielgrzymi poszli do bazyliki Santa Maria Maggiore, przy obrazie Maryi stały jeszcze kwiaty, przyniesione tam przez papieża Franciszka pierwszego dnia po wyborze. Ostatnimi etapami na pielgrzymiej drodze było Subiaco z najstarszym wizerunkiem św. Franciszka i Asyż, w którym wszyscy czekają już na wizytę nowego papieża, oraz Wenecja z mozaikami przedstawiającymi wydarzenia męki i zmartwychwstania Jezusa, pozwalającymi wejść duchowo w wydarzenia rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki