Solidarni z Martą

Siedem lat temu poinformowaliśmy czytelników Ładu Bożego o marszu w obronie życia, który 21 marca 2005 r. przeszedł ulicami Włocławka. Uczestnikami byli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku oraz rodzice uczniów.Z idącymi solidaryzowali się włocławianie.
Czyta się kilka minut

Siedem lat temu poinformowaliśmy czytelników „Ładu Bożego” o marszu w obronie życia, który 21 marca 2005 r. przeszedł ulicami Włocławka. Uczestnikami byli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku oraz rodzice uczniów. Z idącymi solidaryzowali się włocławianie.

Marsz był również formą protestu przeciwko obecności na drogach pijanych kierowców. Społeczność szkolna podjęła inicjatywę wkrótce po wypadku, jakiemu 25 lutego 2005 r. uległa szesnastoletnia Marta Lewicka, uczennica gimnazjum wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 4. Gdy znajdowała się na przejściu dla pieszych, została potrącona przez samochód prowadzony przez nietrzeźwego kierowcę. Dziewczyna doznała urazu głowy, poddano ją skomplikowanej operacji, zapadła w śpiączkę, długo walczyła o życie. Przytomność odzyskała po kilku miesiącach. Przeszła kolejne operacje, nadal jest niepełnosprawna, poddawana kosztownej rehabilitacji. Sąd wymierzył sprawcy wypadku karę siedmiu lat pozbawienia wolności.

Od sześciu lat w walce z niepełnosprawnością Martę wspiera jej dawna szkoła, organizując koncerty charytatywne: wieczory literacko-muzyczne przy świecach. Po programie artystycznym odbywa się aukcja obrazów namalowanych przez uczniów, a także podarowanych przez artystów związanych ze szkołą. Dochód z licytacji przekazywany jest na powrót Marty do zdrowia. Jak tłumaczyła jedna z organizatorek przedsięwzięcia Elżbieta Pawłowska, nauczycielka języka polskiego w ZS nr 4, obecni uczniowie, choć nie mają już takiego kontaktu z Martą jak jej równolatkowie, dziś absolwenci, to jednak wiernie trwają przy idei niesienia pomocy. Z zapałem włączają się w działania związane z organizacją koncertów, propagują je w środowisku i w mieście. Przygotowują piosenki, pracują nad tekstami, ćwiczą układy choreograficzne, malują obrazy.

Co roku inny jest motyw przewodni wieczoru literacko-muzycznego. Motto tegorocznego, który odbył się w czwartkowe popołudnie 9 lutego, stanowił fragment wiersza pt. Kwiaty Barbary Turajczyk:

Najwspanialsze piękno świata

Podarował nam Bóg w kwiatach.

W bardzo oszczędnej, stylowej scenografii wystąpiła grupa uczniów i absolwenci. Usłyszeliśmy fragmenty prozy i wiersze najwybitniejszych twórców polskich i zagranicznych, stare i nowe „kwietne” piosenki, zobaczyliśmy układy choreograficzne w różny sposób nawiązujące do urody kwiatów. Wszystko świetnie przygotowane, wykonane z talentem, przejęciem i wdziękiem. Zasłużone brawa! Innych emocji i radości dostarczyła sprawnie i dowcipnie poprowadzona aukcja. Wszystkie obrazy zostały sprzedane. Nabywali je zaproszeni przedstawiciele władz Włocławka, dyrekcja i nauczyciele ZS nr 4, rodzice uczniów i inni goście. Uroczą akwarelę wylicytował ks. Lesław Politowski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego, na terenie której znajduje się szkoła.

Tak jak w latach ubiegłych na spotkaniu obecna była, przez jakiś czas, bohaterka wieczoru pod opieką mamy. Pani Marta ma świadomość, że przedsięwzięcie organizowane jest z myślą o niej. I tak jak potrafi, tak jak może – dziękuje wszystkim. Jej postawa uczy pokory wobec życia, a wyraz oczu, moim zdaniem, odzwierciedla marzenia.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 8/2012