Logo Przewdonik Katolicki

Rodzic nr 2

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Gdy mama i tata się rozstają, najbardziej cierpi dziecko. Szczególnie wtedy, gdy jeden z rodziców utrudnia mu kontakt z tym drugim.

9 lutego w Szkole Podstawowej nr 117 w Krakowie-Prokocimiu odbyła się kolejna edycja akcji „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”. Poranna część przeznaczona dla dzieci minęła na lekturze książeczki Barbary Gawryluk Dżok – legenda o psiej wierności, wspólnym wcielaniu w życie poprzez zabawę idei Korczaka i na rozmowie o nich, spotkaniu z przedstawicielką Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz z Fredą Leniewicz, aktorką, która 15 lat przepracowała z dziećmi. Pokazała ona dzieciom lalki teatralne i przeczytała fragment jednej z książeczek Janusza Korczaka.

Na popołudniowy panel zaproszono rodziców i specjalistów. Seminarium dotyczyło problemów dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem, przemocy emocjonalnej wobec dzieci w rodzinach rozbitych i spojrzenia na alienację rodzicielską w kontekście idei Korczaka.

 

Alienacja rodzicielska

O poszerzenie społecznej świadomości na temat tego zjawiska od lat zabiegają m.in. krakowianie Maciej Wojewódka, społecznik zaangażowany w badania naukowe nad tą problematyką, oraz Przemysław Trendota i Marcin Jaraczewski, który doświadczył problemu alienacji rodzicielskiej w dzieciństwie. Wraz z innymi osobami działają oni w ramach Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. To niesformalizowana grupa zajmująca się problemami dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem, które po rozpadzie rodziny nie mogą cieszyć się nieskrępowaną miłością i obecnością zarówno mamy, jak i taty.

– Alienacja rodzicielska to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji dziecko–drugi rodzic. Alienację rodzicielską często prowadzi główny opiekun po to, by usunąć z życia dziecka drugiego rodzica. Utrudnia z nim kontakt, oczernia nieobecnego na co dzień tatę lub mamę, manipuluje dzieckiem i szantażuje emocjonalnie. Alienację rodzicielską mogą także prowadzić oboje rodzice, chociaż nie jest to regułą. Jest ona poważnym problemem, bo to nic innego jak przemoc emocjonalna zarówno wobec dziecka jak i swojego byłego partnera. Jej tragicznymi skutkami mogą być problemy emocjonalne i rozwojowe dziecka – wyjaśnia Maciej Wojewódka.

Dwom akcjom społecznym Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica patronuje Rzecznik Praw Dziecka. Projekt „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom” otrzymał w 2010 r. tytuł „Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce” w kategorii inicjatywy społeczne.

 

Janusz Korczak

Uchwałą Sejmu RP rok 2012 został nazwany Rokiem Korczaka. Żyjący na przełomie XIX i XX w. znakomity lekarz i literat był równocześnie wspaniałym wychowawcą. „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” – mawiał. Walczył o ich prawa, propagował ideę udziału dzieci starszych w procesie wychowania młodszych, a będąc dyrektorem Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie – placówki opiekuńczej dla dzieci żydowskich, chętnie wypróbowywał nowe metody wychowawcze, np. założył sąd koleżeński, sejm dziecięcy i gazetkę szkolną. Denerwował się i „grzmiał”, gdy ktoś traktował dzieci instrumentalnie: „Dziecko nie jest biletem loteryjnym, na który ma paść wygrana portretu na sali posiedzeń magistratu”. Zdenerwowałby się i dziś na sali sądowej, gdyby zobaczył, że prawo jest wykorzystywane do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica.

Podzielając idee inicjatorów, w akcję „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom” włączyła się także Korczakowska Republika Dziecięca Dyliniarnia, organizacja działająca na rzecz dzieci i rodzin w zakresie profilaktyki patologii społecznych, edukacji oraz wychowania. Oferuje ona pomoc psychologiczną, materialną i zdrowotną dla swoich podopiecznych.

 

 


 

Dowiedz się więcej

www.kpor.pl – strona WWW KPOR-u, zawiera obszerne informacje m.in. o religijnym punkcie widzenia na problem alienacji rodzicielskiej, wytyka patologiczne rozwiązania w prawie rodzinnym, a jako sposób rozwiązania problemu proponuje tzw. opiekę naprzemienną wraz z działaniami na rzecz wzrostu świadomości rodziców i profesjonalistów zajmujących się tymi problemami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki