Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie ks. Jerzego

Monika Białkowska
Fot.

Parafia pw. Ducha Świętego w Inowrocławiu w kwietniu otrzyma relikwie bł. Jerzego Popiełuszko. Będą to pierwsze w archidiecezji gnieźnieńskiej relikwie tego kapłana męczennika.

 

Parafia pw. Ducha Świętego w Inowrocławiu w kwietniu otrzyma relikwie bł. Jerzego Popiełuszko. Będą to pierwsze w archidiecezji gnieźnieńskiej relikwie tego kapłana męczennika.

 
Przygotowania do uroczystości przekazania relikwii rozpoczęły się już teraz.
 
Prośba
Choć parafia pw. Ducha Świętego w Inowrocławiu istnieje już od 30 lat, nie było w niej szczególnego nabożeństwa do żadnego ze świętych, nie były też czczone żadne relikwie. Aby otrzymać relikwie ks. Jerzego, proboszcz parafii musiał skierować do sanktuarium na Żoliborzu pisemną prośbę, w miarę możliwości popartą przez grupy i wspólnoty parafialne. Kiedy 4 listopada podczas niedzielnej homilii poinformowano o tym parafian, jeszcze w tym samym dniu pod prośbą podpisało się 1113 osób. Był to znak, że pomysł sprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego nie jest czyjąś prywatną fanaberią, ale odpowiedzią na pragnienie parafian.
Prośby o przekazanie nie wysłano jednak pocztą. W sobotę 24 listopada z Inowrocławia do Warszawy wyjechała pielgrzymka, w której wzięło udział 125 osób wraz z ks. proboszczem Grzegorzem Iwińskim i pomysłodawcą sprowadzenia relikwii ks. Hubertem Nowakiem. Celem owej pielgrzymki była nie tylko modlitwa przy grobie bł. ks. Jerzego, ale przede wszystkim przekazanie kustoszowi żoliborskiego sanktuarium pisemnej prośby o relikwie z kości błogosławionego.
 
Pielgrzymka
Na trasie pielgrzymki musiała znaleźć się najpierw Bydgoszcz, z której 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wyruszył w swoją męczeńską drogę. Zanim wyjechał z Bydgoszczy, mówił: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Dziś w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach zobaczyć można między innymi poświęconą ks. Jerzemu izbę pamięci z ornatem i albą, w której błogosławiony męczennik odprawiał swoją ostatnią w życiu Mszę św. Inowrocławskich pielgrzymów przywitał tam i oprowadził proboszcz tego miejsca, ks. Józef Kubalewski. Przy ołtarzu, przy którym owa ostatnia Msza była odprawiana, pielgrzymi odmówili litanię do bł. ks. Jerzego.
Kolejnymi etapami w drodze do grobu ks. Jerzego były Górsk – miejsce porwania, w którym odmówiono Różaniec i zapalono znicze oraz tama na Wiśle we Włocławku, gdzie 30 października 1984 r. wyłowiono ciało ks. Jerzego.
W Warszawie inowrocławskich pielgrzymów powitał ks. Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i kustosz sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas modlitwy przy grobie ks. Jerzego najmłodszy z pielgrzymów złożył najpierw prośbę na kamieniu nagrobnym – dopiero później została ona odczytana głośno przez ks. Iwińskiego i przekazana na ręce kustosza żoliborskiego sanktuarium.
 
Przygotowania
Wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do inowrocławskiej parafii planowane jest na 13 kwietnia 2013 r. Przygotowania do tego wydarzenia dotyczą zarówno sfery duchowej, jak i materialnej. Aby móc umieścić relikwie w kościele, należy przygotować dla nich odpowiednie miejsce – w tym celu namalowany zostanie obraz i sporządzony relikwiarz, który najprawdopodobniej będzie wykonany na wzór relikwiarza bł. ks. Jerzego, znajdującego się na Żoliborzu, w kształcie szklanego krzyża.
Już teraz w każdym numerze parafialnej gazetki znajduje się dział poświęcony ks. Popiełuszce – wszystko po to, żeby parafianie mogli jak najlepiej poznać jego postać i nauczanie. W najbliższym czasie parafia we współpracy z Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie zorganizuje dwuetapowy konkurs wiedzy o ks. Jerzym. Konkurs przeznaczony będzie dla uczniów III klas gimnazjum i uczniów szkół średnich. Finał konkursu odbędzie się 25 lutego, a główną nagrodą będzie wyjazd do Rzymu na Niedzielę Palmową 2013 r. Honorowy patronat nad konkursem objął ks. Tadeusz Bożełko, kustosz sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Świadkowie i świadectwo
Wiosną w Inowrocławiu zorganizowana zostanie poświęcona ks. Jerzemu gra miejska dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz sesja popularnonaukowa, również na temat życia, myśli i męczeństwa ks. Popiełuszki.
W ciągu nadchodzących miesięcy do parafii zapraszani będą goście, którzy poznali bliżej świadectwo życia bł. Jerzego. W planach są między innymi spotkania z Mileną Kindziuk, dziennikarką i publicystką, autorką książki Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko oraz Katarzyną Soborak, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, notariuszem w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego.
Zewnętrznym znakiem, świadczącym o przywiązaniu mieszkańców parafii do postaci bł. ks. Jerzego ma być prośba o nazwanie ronda przy ul. Łokietka na osiedlu Piastowskim w Inowrocławiu imieniem Popiełuszki. Przed samą uroczystością nie tylko przez rondo, ale całą trasą od tamy we Włocławku do kościoła pw. Ducha Świętego pobiegnie bieg sztafetowy – świadectwo miłości i wierności oraz woli trwania w nauce tego, który o wolność i wierność Jezusowi walczył aż do śmierci.
 

 
Tekst prośby mieszkańców parafii pw. Ducha Świętego
W imieniu kapłanów i wiernych parafii Ducha Świętego w Inowrocławiu zwracamy się z prośbą o przekazanie naszej parafialnej wspólnocie relikwii ex ossibus bł. Jerzego Popiełuszki, męczennika. Pragniemy, aby ten kapłan, którego świadectwo jest tak wymowne, a pamięć o nim wciąż żywa, stał się szczególnym patronem naszej wielotysięcznej parafii. Jego orędownictwu pragniemy polecać naszą codzienność, byśmy „żyjąc w prawdziwej wolności, umieli zło dobrem zwyciężać”. Jesteśmy przekonani, że obecność relikwii Błogosławionego Męczennika w naszej świątyni stanie się zachętą do modlitwy za jego wstawiennictwem, bodźcem do naśladowania go i pomocą dla duchowego wzrostu nasz wszystkich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki