Logo Przewdonik Katolicki

Mamy wspólny cel: niebo

Błażej Tobolski
Fot.

Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi! zachęcał abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

 

– Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi! – zachęcał abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

 
Arcybiskup przewodniczył 1 listopada Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu, znajdującym się na terenie cmentarza parafii pw. Bożego Ciała. Liturgia zakończyła się procesją i nabożeństwem żałobnym odprawionym na tej zabytkowej nekropolii leżącej przy ul. Bluszczowej, od której utworzenia mija w tym roku sto lat.
 
Kierujemy wzrok ku niebu
W homilii abp Gądecki podkreślił, że uroczystość Wszystkich Świętych jest wspaniałą okazją do wzniesienia wzroku poza rzeczywistość ziemską i do zwrócenia się ku wymiarowi Boskiemu, ku wieczności i ku świętości. – Dzisiaj właśnie Kościół, Matka Świętych, ukazuje swoje cudowne piękno, rozpoznaje swoje charakterystyczne rysy i doznaje najgłębszej radości. W tym dniu Kościół kieruje bowiem swój wzrok ku niebu, ku ogromnej rzeszy mężczyzn i kobiet, którym Bóg dał udział w swojej świętości – wyjaśnił kaznodzieja, dodając, że różne drogi życia świętych wskazują nam różne drogi do świętości. – Pozwólmy, aby oni mogli pociągnąć nas ku celowi naszego istnienia, to znaczy ku spotkaniu z Bożą miłością – przekonywał metropolita.
 
I oni wstawiają się za nami
Natomiast wszystkich wiernych zmarłych, jak zaznaczył arcybiskup, wspominamy w Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada. – Wówczas Kościół stara się gorącymi modlitwami zanoszonymi do Chrystusa przyjść z pomocą wszystkim cierpiącym w czyśćcu, aby jak najrychlej mogli wejść do wspólnoty z błogosławionymi w radości wiekuistej – tłumaczył pasterz archidiecezji, prosząc, abyśmy nie zapominali o modlitwie za tych, którzy przebywają w czyśćcu i potrzebują Bożego miłosierdzia. Przypomniał on równocześnie o tym, że także zmarli mogą wstawiać się za żyjącymi, śmierć bowiem zmienia więzy między ludźmi, ale ich nie niszczy. – Módlmy się wreszcie za nas samych, abyśmy zabiegając o wszystko, co jest nam potrzebne do życia, troszczyli się przede wszystkim o skarb nieprzemijający, jakim jest życie wieczne – zachęcał abp Gądecki.
 
 
 

Cmentarz parafii pw. Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej na poznańskim Dębcu powstał w 1912 r., 13 lat po ustanowieniu tej parafii. Ta zabytkowa, stuletnia nekropolia zajmuje teren ponad 6 ha. Jak zaznacza ks. kanonik Wojciech Maćkowiak, proboszcz parafii, jest to jeden z najbardziej zabytkowych cmentarzy w Wielkopolsce, zwłaszcza ze względu na swój drzewostan i założenia parkowe.
W latach 1969–2001 cmentarz był zamknięty dla celów grzebalnych. W 1971 r. przy kaplicy cmentarnej pw. bł. Bogumiła powstał ośrodek duszpasterski, a w 1984 r. parafia pw. Ofiarowania Pańskiego. Nowa świątynia parafialna została konsekrowana w 2003 r.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki