Logo Przewdonik Katolicki

Postawmy na dobry projekt!

Kamila Tobolska
Fot.

Także Twój głos się liczy! To nie zachęta do udziału w kolejnych wyborach, ale szansa na zrobienie czegoś konkretnego w naszym mieście w Poznaniu.

Także Twój głos się liczy! To nie zachęta do udziału w kolejnych wyborach, ale szansa na zrobienie czegoś konkretnego w naszym mieście – w Poznaniu.

 

W Poznaniu przeprowadzany jest ciekawy eksperyment – wszyscy jego mieszkańcy będą mogli zadecydować w głosowaniu, na co zostanie wydana część pieniędzy z przyszłorocznego budżetu miasta. Chodzi w sumie o 10 mln złotych. Do magistratu nadesłano 256 pomysłów, z których wybrano 20 najciekawszych. Każdy poznaniak może teraz zagłosować na pięć z nich. Zrealizowane zostaną te projekty obywatelskie, które otrzymają największą liczbę głosów.

 

Tu się wszystko zaczęło

Można więc wesprzeć rozbudowę Hospicjum Palium, bądź akcję nasadzeń drzew w mieście. Jedną z tych propozycji jest znajdujący się pod nr. 12 projekt „Tu się wszystko zaczęło”. Jego tytuł nawiązuje do słów wypowiedzianych w Poznaniu w 1983 r. przez bł. Jana Pawła II, który podkreślił, że tu „zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła”. Celem tego projektu jest natomiast ekspozycja i prezentacja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. A tymi mało znanymi dziś świadkami naszych chrześcijańskich korzeni jest odkryte przez archeologów pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz palatium Mieszka I i przylegająca do niego kaplica (pierwszy kościół na ziemiach polskich!) ufundowana przez jego żonę Dobrawę. W ramach inwestycji planowany jest również remont kościoła NMP in Summo (najstarszej świątyni miasta) wzniesionego w bezpośrednim sąsiedztwie palatium.

 

Nasze wspólne dziedzictwo

Zgłoszony przez archidiecezję poznańską i Wydział Historyczny UAM w Poznaniu projekt opiewa na sumę 5 mln zł, co stanowi mniej więcej połowę kosztów całego przedsięwzięcia. A warto podjąć się jego realizacji. – Ostrów Tumski to kolebka polskiej państwowości o randze nieustępującej znaczeniu Wawelu. Dlatego trzeba wyeksponować i udostępnić te cenne zabytki naszego wspólnego dziedzictwa, również po to, aby Poznań nie kojarzył się turystom głównie z koziołkami – przekonuje jeden z pomysłodawców projektu ks. kanonik Henryk Nowak, ekonom archidiecezji. Przyczyni się do tego planowana ekspozycja prezentująca unikatowe odkrycia archeologiczne sprzed przeszło tysiąca lat. Na nie mniejszą uwagę zasługuje też kościół NMP, który wymaga m.in. gruntownej renowacji wnętrza. Całość będzie zresztą stanowiła znakomite uzupełnienie otwartego w tym roku na poznańskiej wyspie katedralnej Rezerwatu Archeologicznego i tworzonego właśnie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

 

 


 

Jak głosować?

Poznaniacy mogą głosować na projekty obywatelskie do 10 października na dwa sposoby:

– drogą internetową, wchodząc na stronę: www.poznan.pl/konsultujemy (zakładka: poznański budżet obywatelski 2013)

– osobiście w niebieskich namiotach stojących na Starym Rynku, na ul. 27 Grudnia i przy pomniku Starego Marycha (u wylotu ul. Półwiejskiej) oraz punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki