Logo Przewdonik Katolicki

Pliki w "chmurze"

Szymon Puchalski
Fot.

Pojęcia takie jak chmura bądź przetwarzanie w chmurze pojawiają się w języku użytkowników internetu coraz częściej. O co tak naprawdę chodzi?

Pojęcia takie jak „chmura” bądź „przetwarzanie w chmurze” pojawiają się w języku użytkowników internetu coraz częściej. O co tak naprawdę chodzi?

 

Czym jest chmura?

Chmura to model przetwarzania udostępniający pewne zasoby za pośrednictwem internetu. Dzięki niej możemy korzystać np. z programów, których obliczenia wykonuje się na innych komputerach. W ostatni latach, dzięki coraz szybszym łączom internetowym, usługi tego typu stają się bardzo popularne. Szczególnie te umożliwiające przechowywanie i synchronizację danych.

 

Folder w chmurze

Jeśli korzystamy z plików na kilku komputerach (np. w domu i w pracy) musimy je w jakiś sposób przenosić. Można do tego celu użyć pendrive’a lub dysku przenośnego, jednak takie rozwiązanie jest niepraktyczne. Warto wówczas skorzystać z programów typu Dropbox, które przechowują nasze pliki w internecie. Na każdym komputerze instalujemy wybraną aplikację i wybieramy foldery, które chcemy synchronizować. Gdy zmienimy jakiś plik lub dodamy nowy na jednym komputerze, pozostałe w sposób automatyczny zaktualizują folder.

W internecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych programów. Najbardziej popularne są Dropbox (www.dropbox.com) i Cloud Drive (www.amazon.com/clouddrive), udostępniające odpowiednio do 10 i 5 GB darmowej przestrzeni.

 

Razem w chmurze

Oprócz zalet wynikających z łatwego dostępu do własnych plików bardzo przydatne może okazać się udostępnianie ich innym użytkownikom. Możemy również umożliwić im edytowanie naszych plików i w ten sposób pracować razem na wspólnych danych, bez zbędnego przesyłania ich np. e-mailem.

Rozwiązania oparte na chmurze rozwijają się bardzo dynamicznie. Z pewnością w przeciągu najbliższych lat upowszechnią się i staną się nieodzownym elementem pracy na komputerach w internecie.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki