Logo Przewdonik Katolicki

Patron miłościwy

oprac. Barbara Sawic
Fot.

W poniedziałek 14 lutego, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego, w parafii św. Mikołaja i Dobrego Pasterza w Ślesinie obchodzono uroczystość odpustową ku czci św. Walentego.

 

 

Kilka miesięcy temu, będąc w Ślesinie, ks. bp Gębicki przyrzekł, że „na świętego Walentego” pobłogosławi wyremontowane kościelne organy. Obietnicy dotrzymał, o czym na początku odpustowej Sumy przypomniał proboszcz parafii ks. prałat Leszek Rybka. Na prośbę ks. proboszcza dostojny gość sprawował Eucharystię, umocnił wiernych słowem Bożym i dokonał obrzędu pobłogosławienia organów. 

 

Męczeństwo przyjęte z miłości

W homilii, posługując się przykładem św. Walentego, który zginął męczeńską śmiercią w 268 r., bp Gębicki zwrócił uwagę na rolę świętych we współczesnym świecie. Czy są jeszcze potrzebni ludziom? Czy idziemy ich drogą? Z pewnością tak. Jako katolicy nadal postrzegamy grono świętych jako wyjątkowy fundament jednoczący Europę. Od świętych uczymy się miłości do Boga, bliźnich i ojczyzny. Dawni i współcześni święci męczennicy – o. Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko i wielu innych – wskazują jak wyzbyć się lęku i dzięki czemu człowiek staje się prawdziwie wolny. Od świętych staramy się uczyć miłości pozbawionej egoizmu; są naszą nadzieją na wieczne szczęście w niebie.

Liczni wierni przystąpili do Komunii św.; uroczystość zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła, adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem wiernych. Dodajmy, że wcześniej ks. bp Gębicki serdecznie podziękował ks. Leszkowi Rybce za znaczące dokonania w parafii, której proboszczem jest od sześciu lat. Najważniejsze inwestycje urzeczywistnione w tym czasie to: odbudowa głównej wieży i wymiana pokrycia dachu kościoła, renowacja organów (wykonawca: firma Nawrot & Synowie z Wronek). Ks. Rybka zadbał również o przeprowadzenie generalnego remontu plebanii i mieszkań wikariuszy, zlecił wiele innych drobniejszych prac naprawczych. Wyposażenie kościoła wzbogacił o nowe żyrandole. Koszt inwestycji wyniósł ponad milion złotych. Kwotę stanowiły ofiary parafian, dotacja z Urzędu Miejskiego w Ślesinie i przyznana przez konserwatora zabytków. Pełen rozmachu jest również zakres planowanych prac: wymiana instalacji elektrycznej, zmiana systemu grzewczego i nagłośnienia, malowanie wnętrza kościoła. Plebania otrzyma nową elewację zewnętrzną, a dom parafialny – system odwadniający.

 

Św. Walenty się cieszył

W niedzielę 13 lutego w ślesińskim kościele parafialnym odbyła się akademia pt. Gdy Amor śpi, miłość płata figle. Wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika pod kierunkiem Ewy Szymańskiej i ks. Grzegorza Ograbisza. W programie literacko-muzycznym wykorzystano najpiękniejsze utwory poetyckie i muzyczne sławiące miłość. Msza św. po akademii odprawiona była w intencji zakochanych, a przede wszystkim w intencji par, które w ubiegłym roku w kościele tym ślubowały sobie miłość, wierność, uczciwość i małżeńską stałość. Po Eucharystii młodzi małżonkowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i białe róże.


 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki