Logo Przewdonik Katolicki

Kolej na dach

Tadeusz Kucharski
Fot.

W ubiegłym roku wieża kościoła parafialnego św. Mikołaja i Dobrego Pasterza w Ślesinie, która odchyliła się od pionu, została gruntownie wyremontowana. W tym roku, już niebawem, rozpocznie się drugi etap prac renowacyjnych: wymieniona będzie więźba dachu, który następnie zostanie pokryty blachą miedzianą. Koniecznością jest wykonanie podmurowań, gdyż większość starych cegieł...

W ubiegłym roku wieża kościoła parafialnego św. Mikołaja i Dobrego Pasterza w Ślesinie, która odchyliła się od pionu, została gruntownie wyremontowana. W tym roku, już niebawem, rozpocznie się drugi etap prac renowacyjnych: wymieniona będzie więźba dachu, który następnie zostanie pokryty blachą miedzianą. Koniecznością jest wykonanie podmurowań, gdyż większość starych cegieł uległa erozji – są kruche i słabe. Remont ma rozpocząć się po 20 sierpnia br.

Trudno nie zgodzić się z architektami, których zdaniem dach jest piątą elewacją budynku. To on nadaje budowlom charakterystyczny wygląd, jest ich wyróżnikiem i, co oczywiste, jednym z najważniejszych elementów budowli.

Ksiądz kan. Leszek Rybka, proboszcz parafii, zamierza rozpocząć prace od wieży do prezbiterium: pięć i pół tony zakupionej blachy wystarczy na pokrycie tej właśnie części dachu. Na całą powierzchnię potrzeba ośmiu ton. Ksiądz proboszcz ufa, że w przyszłym roku miedź zalśni również na dachu nad prezbiterium, boczną kaplicą, zakrystią i kruchtą. W dalszych, ale przecież nieodległych planach ks. kan. Rybki jest malowanie wnętrza świątyni, remont organów i budowa ogrodzenia wokół plebanii. Wszystko to będzie możliwe, o ile wierni, sponsorzy i ofiarodawcy docenią ważność prac i konieczność renowacji. Wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z zachowaniem uprzedniego wyglądu, bowiem mający dużą wartość zabytkową kościół, tak samo jak plebania, objęty jest ochroną wojewódzkiego i diecezjalnego konserwatora zabytków.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki