Logo Przewdonik Katolicki

Nowenna przed beatyfikacją

Monika Białkowska
Fot.

Na dziewięć tygodni przed beatyfikacją Jana Pawła II prymas Polski abp Józef Kowalczyk ogłosił nowennę archidiecezji gnieźnieńskiej, w duchowy sposób przygotowującą wiernych do przeżycia zbliżającej się uroczystości.

 

 

– Polecam, aby Nowenna przeprowadzona została we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej – mówił abp Kowalczyk. – Tak jak czuwaliśmy wraz z Janem Pawłem II w godzinie jego śmierci, tak czuwajmy i teraz, dziękując Bogu za dar jego wyniesienia na ołtarze i modląc się o to, byśmy i my sami mogli dostąpić kiedyś chwały nieba. Trwajmy na modlitwie zarówno razem z naszymi parafianami, jak i we wspólnotach kapłańskich i zakonnych. Niech nie zabraknie w nas gorliwości i miłości. Niech ta wielka modlitwa całej archidiecezji gnieźnieńskiej stanie się naszą odpowiedzią na wołanie Jana Pawła II, kierowane do nas w Starym Sączu w 1999 r.: „Trwajcie mocno przy Chrystusie, aby On trwał w was! Nie pozwólcie, aby w waszych sercach zagasło światło Jego świętości. Niech blask tego światła kształtuje przyszłe pokolenia świętych, na chwałę imienia Bożego! Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”

 

Program nowenny

Nowenna rozpoczyna się w niedzielę 27 lutego i trwać będzie do 30 kwietnia. Poszczególne tygodnie poświęcone będą modlitwom i poznawaniem nauczania Jana Pawła II na temat świętości kapłanów, dzieci, rodzin, osób konsekrowanych oraz świeckich w Kościele. W każdą niedzielę podczas Mszy św. odmawiana będzie krótka modlitwa, a w każdą sobotę wierni we wszystkich parafiach archidiecezji spotykać się będą na Apelu Jasnogórskim i czuwaniu do godziny 21.37, kiedy to udzielane będzie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Dodatkowo wierni świeccy zachęcani się do odmawiania przez cały czas trwania Nowenny jednej dziesiątki Różańca dziennie w intencji własnej świętości, kapłani zaś do wspólnej modlitwy różańcowej przed Najświętszym Sakramentem we wspólnocie kapłanów danej parafii. Ostatni dzień nowenny może zakończyć nocne czuwanie w kościołach, następnie jutrznia i Msza św. o świcie, w dzień beatyfikacji Jana Pawła II.

 

Wstańcie, chodźmy

Mottem nowenny są słowa Jana Pawła II: „Wstańcie, chodźmy”. W swojej ostatniej książce Papież Polak pisał: „Wstańcie, chodźmy! Nawet jeśli te słowa oznaczają czas próby, wielki wysiłek i bolesny krzyż, nie musimy się niczego obawiać. Słowa te niosą bowiem w sobie także radość i pokój, które są owocem wiary. Boża miłość nie nakłada na nas ciężarów, których nie moglibyśmy unieść, ani nie stawia nam wymagań, którym nie moglibyśmy sprostać. Jeśli wzywa, przychodzi z konieczną pomocą. Mówię o tym z tego miejsca, do którego doprowadziła mnie miłość Chrystusa Zbawiciela, wymagając, abym wyszedł z mojej ziemi i gdzie indziej, dzięki Jego łasce, przynosił owoc – owoc, który ma trwać. Powtarzając słowa naszego Mistrza i Pana, i ja kieruję do was wezwanie: <<Wstańcie, chodźmy!>> Chodźmy ufni w Chrystusie. On będzie towarzyszył nam w drodze, aż do celu, który zna tylko On”.

 

Wotum serc

– Nowenna ma przygotować nas do zbliżającej się beatyfikacji – tłumaczy prymas. – Ma przypomnieć nauczanie Jana Pawła II oraz budzić w nas wszystkich pragnienie osobistej świętości. Dlatego jej owocem niech będą konkretne postanowienia, podejmowane na drodze naszej świętości. Spisane w księdze postanowień, złożonej w Gnieźnie, będą najcenniejszym wotum, podziękowaniem naszych serc za dar życia i świętości Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki