Logo Przewdonik Katolicki

I kolor, i światło

Barbara Sawic, Agata Kamińska
Fot.

Niech pomagają wiernym w modlitwie i medytacji, mobilizują do naśladowania Chrystusa. Będą się nimi zachwycać przyszłe pokolenia powiedział biskup włocławski Wiesław A. Mering. Społeczność Konina ma również prawo do dumy z udziału w uratowaniu zabytkowych witraży kościoła św. Bartłomieja Apostoła.

Niech pomagają wiernym w modlitwie i medytacji, mobilizują do naśladowania Chrystusa. Będą się nimi zachwycać przyszłe pokolenia – powiedział biskup włocławski Wiesław A. Mering. Społeczność Konina ma również prawo do dumy z udziału w uratowaniu zabytkowych witraży kościoła św. Bartłomieja Apostoła.

Konińska fara, sama będąc dziełem sztuki, posiada wiele cennych wyrobów i prac artystycznych. Na początku XX w. wzbogaciła się o cztery witraże zaprojektowane przez Eligiusza Niewiadomskiego. Przedstawiają: św. Izydora, św. Jana Chrzciciela, Baranka i Ducha Świętego. Wykonane z różnobarwnych szyb, potęgują wrażenie świetlne, wywołują pożądany w świątyni nastrój.
 
Destrukcja
Niestety, czas jest nieubłagany. Po 100 latach okazało się, że cenne witraże są podniszczone, mają wybrzuszenia i ubytki. Szkody pojawiły się na szybach i ołowiowych ramkach –– tłumaczy ks. prałat Tomasz Michalski, proboszcz parafii św. Bartłomieja.
Należy pamiętać, że dawne szkła witrażowe są o wiele bardziej niż wyroby współczesne  podatne na działanie czynników atmosferycznych (opady, wilgoć, zanieczyszczenia). Następstwem zachodzących reakcji chemicznych jest rozkład. Zmieniają się barwy, pojawia się biały nalot, wchłonięcie wody w miejsce utraconych cząsteczek tlenków metali powoduje pęcznienie, a z czasem rozwarstwienie szkła. Korozja rozwija się coraz bardziej, szkło staje się chropowate, traci na przejrzystości. Spoistość i moc wiązania straciły częściowo również ołowiane oprawy. Także temu winne są czynniki atmosferyczne i woda deszczowa.  
 
Na ratunek
Ks. proboszcz T. Michalski: – Decyzję o renowacji zabytku należało podjąć natychmiast. Myślę, że wybrana firma konserwatorska znakomicie poradziła sobie z powierzonym jej zadaniem. Jestem wdzięczny władzom miasta z prezydentem Konina na czele, a także parafianom. Nie zrealizowalibyśmy tego projektu bez ich pomocy, życzliwości, bez finansowego wsparcia. Aleksander Strzyżewski, artysta plastyk, konserwator: – To przepiękne, rzadko spotykane witraże młodopolskie. Niewiele ich powstało, a jeszcze mniej się zachowało. Stanowią spójną całość z polichromią kościoła. Ich stan zachowania był znacznie gorszy, niż się spodziewaliśmy. To była naprawdę ostatnia chwila na ich odnowienie!
Po dokładnym określeniu stanu zachowania witraży i sporządzeniu dokumentacji naukowo-technicznej restaurowano je przez blisko cztery miesiące, przy użyciu jednej z najnowocześniejszych metod (do tej pory stosowana była  tylko w bazylice Mariackiej w Krakowie). Oprócz napraw i wstawienia harmonizujących z autentykiem uzupełnień podjęto największe starania o zapewnienie trwałości i odporności zabytku na długie lata. Najistotniejsze dla ratowania obiektu są czynności mające na celu zahamowanie powierzchniowego rozkładu szkła i opracowań malarskich. I pomyśleć, że w wydanej w 1914 r. w Krakowie Ochronie zabytków Józef Muczkowski na przykład zalecał zmywanie kilkuwiekowego kurzu i brudu osiadłego na oknach witrażowych przy użyciu wodnego roztworu mydła lub sody, metodą pocierania twardą szczotką szkła, powłok malarskich i ołowianych ramek.
 
Świadomi rangi dziedzictwa
Wartość prac restauratorskich i konserwatorskich wyniosła 96 tys. zł. Miasto przeznaczyło na ten cel dotację w kwocie 60 tys. zł. Pozostałą sumę wyasygnowała parafia: ze środków własnych i datków złożonych przez wiernych. W prowadzoną przez ponad rok akcję sprzedaży tzw. cegiełek włączały się całe rodziny! Prawdziwe pospolite ruszenie pod wodzą księdza proboszcza… Postawę szacunku całej wspólnoty dla dziedzictwa kulturowego, historii, tradycji i piękna wysoko ocenił ks. bp Mering, dziękując ks. prałatowi Michalskiemu, jak również władzom miasta i licznym wiernym, za zaangażowanie, wielkoduszność i pomoc w przywracaniu dawnego blasku domowi Bożemu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki