Logo Przewdonik Katolicki

Muzeum na kołach

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Osobiste pamiątki Ojca Świętego, zdjęcia oraz filmy można było oglądać w Mobilnym Muzeum Jana Pawła II, które gościło w Bydgoszczy.

Osobiste pamiątki Ojca Świętego, zdjęcia oraz filmy można było oglądać w „Mobilnym Muzeum Jana Pawła II”, które gościło w Bydgoszczy.

 
 
To projekt stworzony przez krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, mający na celu promowanie myśli i nauczania papieża.
Odwiedziny tego niezwykłego muzeum zostały zorganizowane przez sanktuarium Królowej Męczenników „Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku” oraz Fundację „Wiatrak”. – Sprawy papieskie są u nas fundamentalne. Robimy wszystko, aby obecność Ojca Świętego była w nas wciąż żywa – powiedział prezes „Wiatraka” ks. Krzysztof Buchholz.
Muzeum na co dzień mieści się w 18-metrowym pojeździe o wysokości czterech metrów i powierzchni wystawienniczej 62 mkw. – Każda rzecz, która się tutaj znajduje, jest na swój sposób cenna i wyjątkowa. W dzieciach i młodzieży duże zainteresowanie wzbudza gablota sportowa. Z kolei w osobach starszych wiele emocji wywołuje gablota z osobistymi pamiątkami po Janie Pawle II. To różaniec, na którym się modlił, brewiarz w języku łacińskim, pióro z czasów kardynalskich – dodała Barbara Gajda z muzeum.
Ważną częścią ekspozycji są prezentacje multimedialne, które dotyczą trzech etapów życia Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II. Pierwsza ściana prezentuje czasy Wadowic, kolejna – wydarzenia z Krakowa, trzecia – z Rzymu. – Widziałem narty i koszulkę od reprezentacji Polski – powiedział odwiedzający muzeum Michał. – Podoba mi się sposób przedstawienia tych informacji. To przekaz ciekawy, a zarazem nowoczesny – dodał Olek.
Muzeum stanęło najpierw przed Zespołem Szkół Katolickich. – Sądzę, że taka forma multimedialnego przekazu na pewno ciekawi młodych ludzi. Wyjątkowe jest to, że muzeum przyjeżdża do nas. Ono działa nie tylko na intelekt, ale na wyobraźnię, uczucia, emocje – powiedział dyrektor szkoły ks. dr Waldemar Różycki.
Pamiątki, które można było zobaczyć, zostały przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Odwiedziny muzeum są również okazją do wsparcia modlitewnego i finansowego, które jest niezbędne w trakcie budowy Centrum Jana Pawła II. Powstaje ono w pobliżu sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.
Mobilne muzeum można było również odwiedzić przed Galerią Fordon w Bydgoszczy oraz przy sanktuarium Królowej Męczenników.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki