Logo Przewdonik Katolicki

Za miesiąc w Berlinie

Błażej Tobolski
Fot.

Radość + młodzieńczy entuzjazm + wspólna modlitwa tysięcy młodych ludzi = niesamowite przeżycie! Aby go doświadczyć, przyjedźcie po prostu pod koniec grudnia do Berlina. Wspólnota z Taizé zaprasza.

 

Berlin będzie na przełomie roku gospodarzem 34. Europejskiego Spotkania Młodych, które organizują bracia ze Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé. Spotkania stanowiące kolejne etapy trwającej nieprzerwanie od 1978 r. „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”, odbywają się zawsze w którymś z dużych miast europejskich. Gromadzą co roku kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z naszego kontynentu, ale i spoza niego. To okazja do wzajemnego poznania się, wymiany życiowych doświadczeń i dzielenia się wiarą, do wspólnej modlitwy o pokój na świecie, ale i do wesołej zabawy.

 
Poruszmy serca berlińczyków!
– Każde Spotkanie jest nowym, wspaniałym doświadczeniem. Pozwala otworzyć się na innych ludzi, przełamać swoje bariery – przekonuje Ania Janicka pochodząca z Mszczyczyna, małej wielkopolskiej wioski. W ESM uczestniczy już od trzech lat, ale przyznaje, że jadąc na każde kolejne Spotkanie, bała się o to, jak odnajdzie się w tak dużym mieście, nie znając języka i tamtejszych obyczajów. – Moje obawy znikały zawsze pierwszego dnia, ponieważ wszystko jest perfekcyjnie oznaczone, a na ulicach wszędzie słychać język polski. No i atmosfera jest świetna – dodaje.
Również Andrzej Pietrzyk, zaangażowany w przygotowania do 34. ESM w Krakowie, przekonuje, że do Berlina warto pojechać. – To czas, kiedy mamy szansę, choć troszeczkę, poruszyć serca mieszkańców goszczącego nas miasta i swoją radością postawić pytanie o Boga. A najważniejsze, że nie robimy tego nachalnie, ale autentycznie, bo to świadectwo wypływa z faktycznej wiary młodych – podkreśla, dodając, że jest to również okazja do poznania mnóstwa nowych, ciekawych osób, z którymi niekiedy zawiązują się przyjaźnie na całe lata. Podobne doświadczenia ma Gosia Ziółecka z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej goszczącej młodych Europejczyków w 2009 r. – Wiele osób przyznaje się, że podczas tych Spotkań załapało tzw. bakcyla i od czasu, gdy pojechało pierwszy raz, jeździ już na nie co roku i spotyka się w różnych miastach ze swoimi zagranicznymi znajomymi – mówi Gosia.
 
Wszystkie narody Europy
Wszyscy, którzy byli już na ESM, przyznają również, że to świetna okazja, aby zobaczyć, jak modlą się inni chrześcijanie, by naprawdę „poczuć” ekumenizm i doświadczyć tego, czym jest jedność, którą daje wspólna modlitwa. – Tradycyjnie już będziemy przyjmowani przez rodziny w ich domach. Będzie też czas na modlitwę i spotkania dyskusyjne w mniejszych międzynarodowych grupach na terenie goszczących nas parafii, a także na spotkania w grupach narodowych – wyjaśnia Gosia, podkreślając, że tego specyficznego klimatu panującego na ESM można choć częściowo doświadczyć już w czasie spotkań organizowanych przez tzw. punkty przygotowań działające w całej Polsce od początku października.
Natomiast Ania dodaje, że podczas Spotkań Młodych wiele warsztatów prowadzonych jest w języku polskim, gdyż Polacy zawsze stanowią bardzo liczną grupę pielgrzymów, więc bez problemu odnajdzie się na nich każdy bez względu na swoje umiejętności językowe. Każdego też dnia, podczas modlitwy wieczornej w halach wystawowych Messegelände, uczestnicy ESM będą wspólnie słuchali słowa Bożego, śpiewali kanony i trwali w modlitewnym skupieniu wokół krzyża. – To naprawdę niezapomniane przeżycie, kiedy kilkadziesiąt tysięcy młodych w tym samym czasie i miejscu kieruje swoje myśli w stronę Boga – wspomina Ania.
Ważnym wydarzeniem w czasie każdego ESM jest także noc sylwestrowa, podczas której młodzi pielgrzymi modlą się w intencji pokoju. – Nowy Rok witamy natomiast „Świętem Narodów”, czyli wielką, międzynarodową zabawą w parafiach i wspólnotach, które nas goszczą – podkreśla Andrzej.
 
„Operacja Nadzieja”
Jednak Taizé to nie tylko modlitewne piękno śpiewanych psalmów czy radość towarzysząca spotkaniom młodych, gdyż owocem doświadczenia spotkania z Bogiem jest miłość. Dlatego Wspólnota zachęca uczestników ESM w Berlinie również do włączenia się w akcję pomocy humanitarnej „Operacja Nadziei” i okazania solidarności z mieszkańcami Korei Północnej. Brakuje tam bowiem, zwłaszcza w małych wiejskich przychodniach, podstawowego sprzętu medycznego, m.in. stetoskopów, termometrów, aparatów do mierzenia ciśnienia czy narzędzi chirurgicznych oraz chociażby bandaży, gazy jałowej i leków, np. przeciw niestrawności, biegunce, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Wrzućcie więc do plecaka którąś z tych rzeczy (kilka rolek bandaża zawsze da się przecież jeszcze gdzieś upchnąć) i przywieźcie ze sobą do Berlina.
Nie może was tam zabraknąć, bowiem, jak podkreśla Gosia Ziółecka, bracia z Taizé zawsze liczą na przyjazd Polaków na Spotkania Młodych i na świadectwo ich wiary. – Tym bardziej czekają na poznaniaków, którzy dwa lata temu gościli pielgrzymów z Europy w swoim mieście – przekonuje Gosia, dodając, że Poznań niejednokrotnie podejmował też Niemców podczas spotkań organizowanych we współpracy ze Wspólnotą z Taizé. Do zobaczenia więc za miesiąc, w Berlinie!
 
 
***
Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé odbywają się od 1978 r. w miastach Europy. Czterokrotnie były to miasta polskie: dwukrotnie Wrocław (lata 1989 i 1995) oraz Warszawa (1999 r.) i Poznań (2009 r.). Z kolei Niemcy gościły młodych Europejczyków w Kolonii (1984 r.), Monachium (1993 r.), Stuttgarcie (1996 r.) i Hamburgu (2003 r.).
 
 

Dołącz do nas!
Znajdź najbliższy punkt przygotowań na www.taize.fr/pl, zapisz się i jedź do Berlina, by wziąć udział w „Pielgrzymce zaufania przez ziemię”, czyli...
... modlić się razem z tysiącami młodych ludzi z całej Europy śpiewem i w ciszy oraz dzielić się wiarą;
... doświadczyć gościnności rodzin Berlina;
... odkryć obecność Boga w mieście otwartym na ludzi różnych tradycji, kultur i religii;
... spotkać mieszkańców Berlina i jego okolic, którzy żyją Ewangelią pośród wyzwań naszych czasów.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki