Logo Przewdonik Katolicki

Taizé prosi o pomoc medyczną dla Korei Północnej

PK
Fot.

Tegoroczne, 34. już Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 28 grudnia 2011 1 stycznia 2012 w Berlinie, mieście, przez które do 1989 r. przebiegała granica dzieląca nie tylko dwa państwa niemieckie, ale i całą Europę na dwa przeciwstawne sobie bloki: kapitalistyczny i komunistyczny.

Tegoroczne, 34. już Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 28 grudnia 2011 – 1 stycznia 2012 w Berlinie, mieście, przez które do 1989 r. przebiegała granica dzieląca nie tylko dwa państwa niemieckie, ale i całą Europę na dwa przeciwstawne sobie bloki: kapitalistyczny i komunistyczny. Do dzisiaj dla wielu jest to miejsce niezwykle symboliczne.

Ekumeniczna wspólnota z Taizé zachęca uczestników tegorocznego spotkania do podjęcia gestu solidarności wobec mieszkańców Korei Północnej. Bracia chcą wysłać do tego kraju na początku przyszłego roku podstawowy sprzęt medyczny i leki. Wspólnota już kilka razy, począwszy od 1989 r., wysyłała tam pomoc humanitarną, gdy kraj ten przeżywał poważne braki żywności. Tylko w tym roku, za pośrednictwem Operacji Nadzieja, Taizé trzy razy posłało 260 ton mąki pszennej i 120 ton makaronu. Produkty te zostały rozprowadzone wśród najuboższych w regionach Siniju, Ryongchon, Yomju i Gesong.

Bracia apelują, by ci, którzy wybierają się do Berlina, w miarę swoich możliwości, przywieźli ze sobą aparaturę medyczną, środki opatrunkowe i leki. Korea Północna dysponuje wykwalifikowanym personelem medycznym, brakuje jej jednak podstawowego sprzętu: stetoskopów, termometrów, aparatów do mierzenia ciśnienia, młotków neurologicznych. Potrzebne są też narzędzia chirurgiczne, które można poddać dezynfekcji. Małym przychodniom na terenach wiejskich brakuje bandaży i gazy jałowej oraz leków przeciwko biegunce, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych czy na nadciśnienie. Bardzo potrzebna jest też aparatura medyczna, np. do USG czy endoskopii. Jeśli znajdą się ofiarodawcy takiego sprzętu, wspólnota zobowiązuje się do zorganizowania wysyłki i przekazania wszystkich darów osobom i instytucjom rzeczywiście potrzebującym, zwłaszcza szpitalom i przychodniom mieszczącym się na terenach wiejskich. Przekazane środki i urządzenia muszą być oczywiście w dobrym stanie.

Nie jest bez znaczenia, by na spotkaniu w Berlinie, mieście niegdyś podzielonym, wykonać gest solidarności wobec nadal podzielonego kraju.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki