Logo Przewdonik Katolicki

Dojrzały patriotyzm

Błażej Tobolski
Fot.

Od 90 lat podejmują służbę Polsce, zgodnie ze swoją dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna, przekazując wartości patriotyczne i chrześcijańskie kolejnym pokoleniom młodych Polaków.

Od 90 lat podejmują służbę Polsce, zgodnie ze swoją dewizą: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, przekazując wartości patriotyczne i chrześcijańskie kolejnym pokoleniom młodych Polaków.

 
Mowa o Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej (ZOR RP) im. Marszałka Józefa Piłsudskiego świętującego w tym roku swój jubileusz, którego główne obchody odbyły się pod koniec września i października w Poznaniu. – Nasza organizacja kontynuuje chlubne tradycje powołanego w 1921 r. z inicjatywy Marszałka Centralnego Związku Rezerwistów Wojska Polskiego – podkreśla w rozmowie z „Przewodnikiem” płk w stanie spoczynku Stanisław Tomaszkiewicz, prezes Zarządu Głównego ZOR RP, przestrzegając jednocześnie, aby nie mylić jej ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego założonym w 1981 r. jako przeciwwaga dla „Solidarności” przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
 
Stawiamy na młodzież
Mimo że ZOR RP zrzesza przede wszystkim oficerów, chorążych, podoficerów, którzy przeszli już do rezerwy oraz kombatantów, wciąż pozostaje, jak przekonuje płk Tomaszkiewicz, „młody duchem”. – Dbamy o zachowanie pamięci o historii naszego narodu, o nasze korzenie, ale stawiamy na młodzież. Także z młodzieżą i wśród młodzieży prowadzimy naszą działalność – mówi prezes ZOR RP, wyjaśniając, że podejmują oni współpracę m.in. ze szkołami wszystkich typów i szczebli na terenie całego kraju, a także wśród Polonii, chociażby na Ukrainie, w Niemczech czy USA. – Trzymamy się po prostu konsekwentnie sprawdzonej już w II Rzeczypospolitej zasady patriotycznej pracy „u podstaw” tam, gdzie jest to najbardziej konieczne, czyli wśród młodego pokolenia – dopowiada.
 
Miłość do ojczyzny
Dlatego do głównych zadań związku należy również zintegrowanie oficerów rezerwy Wojska Polskiego w organizację zdolną do kultywowania wspólnej tradycji wojskowej, gromadzenie pamiątek związanych z tradycją i historią Wojska Polskiego oraz prowadzenie działalności popularyzatorskiej i oświatowej. Wpisują się w nie m.in. organizowane przez ZOR RP ogólnopolskie konkursy dla szkół. – Tematyka ostatniego, ubiegłorocznego konkursu dotyczyła Bitwy Warszawskiej, której 80. rocznicę obchodziliśmy, a wzięła w nim udział rekordowa liczba, blisko 500 szkół – podkreśla płk Tomaszkiewicz. Ponadto okazją do spotkań z historią i krzewienia dobrze rozumianego, dojrzałego patriotyzmu, czyli miłości do własnej ojczyzny i jej dziejów, a jednocześnie szacunku dla innych narodowości, są dla młodych ludzi także wszelkie rocznice historyczne, których obchody, jak zaznacza prezes związku, wcale nie muszą kojarzyć się jedynie z nudnymi akademiami.
 
 

Prężnie rozwijający się w okresie II Rzeczypospolitej ZOR RP, po II wojnie światowej, aż do 1991 r. pozostawał w stanie zawieszenia. Związek reaktywowano w Poznaniu 30 stycznia 1991 r. Więcej informacji na: www.zorrp.org.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki