Logo Przewdonik Katolicki

Przyszłość Kościoła poznańskiego

Błażej Tobolski
Fot.

Sami nie mają szans. Jednak kiedy są razem i trzymają się Chrystusa, mogą spokojnie myśleć o kapłaństwie i przygotowywać się do niego.

 
Przypomniał o tym alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego (ASD) w Poznaniu abp Stanisław Gądecki podczas inauguracji nowego roku formacyjnego, któremu towarzyszą słowa: „Abyśmy się wzajemnie miłowali” (1 J 3, 11). Uroczystość, która odbyła się 19 października, rozpoczęto oczywiście w imię Boże – Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa, podczas której homilię wygłosił ks. prałat Michał Maciołka.
 
Za każdego jesteśmy wdzięczni
Podczas seminaryjnej inauguracji odbyła się również immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie do grona kleryków nowych alumnów, których na pierwszy rok zostało przyjętych 21, w tym 6 z parafii miasta Poznania. Obecnie więc w poznańskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się 109 kleryków. – Za każdego z nich jesteśmy, jako wspólnota wiary Kościoła poznańskiego, ogromnie wdzięczni – zaznaczył w swoim wystąpieniu ks. kan. Paweł Wygralak, rektor ASD. Podziękował on również Bogu za przeżyty „w pokoju i pracowicie” miniony rok, w którym, jak przypomniał, przypadała 60. rocznica oddania się ASD w Poznaniu Matce Bożej Częstochowskiej, będącego dziękczynieniem za ocalenie seminarium przed likwidacją w czasach PRL-u. Zgromadzeni wysłuchali też wykładu inauguracyjnego pt. „«A wy za kogo Mnie uważacie?» (Mt 16, 15). Egzystencjalne pytanie ludzkości”, który wygłosił ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Stać się człowiekiem Bożym
Do kleryków skierował swoje słowo także abp Gądecki. W wygłoszonej alokucji zwrócił on uwagę m.in. na znaczenie instytucji seminarium duchownego i wspólnoty seminaryjnej w procesie formacji przyszłych kapłanów. – Do kapłaństwa nie można przygotować się w pojedynkę. Potrzebne jest środowisko wiary, z którego wyrasta kapłan – stwierdził arcybiskup. Podkreślił również, że ten, „kto pragnie zostać kapłanem, musi przede wszystkim stać się człowiekiem Bożym, to znaczy takim, który w drodze do kapłaństwa nawiąże osobistą relację z Chrystusem”, aby mógł później razem z Nim „budować komunię między ludźmi”. Nawiązując z kolei do hasła tegorocznego roku formacyjnego, zachęcił kleryków, aby nie miłowali jedynie słowem i językiem, ale czynem i prawdą. – Niech na takiej drodze wzrastają klerycy, a wtedy spokojnie będziemy patrzyli w przyszłość Kościoła w archidiecezji poznańskiej – podsumował abp Gądecki.
 
 

 
W inauguracji roku formacyjnego, oprócz alumnów i wychowawców seminarium, wzięli również udział poznańscy biskupi pomocniczy i duchowieństwo oraz przedstawiciele seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych z całej Wielkopolski. Obecni byli także delegaci władz miasta i poznańskich uczelni wyższych oraz Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 

O poznańskim seminarium można dowiedzieć się więcej z: www.asd.poznan.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki