Przyszłość Kościoła poznańskiego

Sami nie mają szans. Jednak kiedy są razem i trzymają się Chrystusa, mogą spokojnie myśleć o kapłaństwie i przygotowywać się do niego.
Czyta się kilka minut

 
Przypomniał o tym alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego (ASD) w Poznaniu abp Stanisław Gądecki podczas inauguracji nowego roku formacyjnego, któremu towarzyszą słowa: „Abyśmy się wzajemnie miłowali” (1 J 3, 11). Uroczystość, która odbyła się 19 października, rozpoczęto oczywiście w imię Boże – Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa, podczas której homilię wygłosił ks. prałat Michał Maciołka.
 
Za każdego jesteśmy wdzięczni
Podczas seminaryjnej inauguracji odbyła się również immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie do grona kleryków nowych alumnów, których na pierwszy rok zostało przyjętych 21, w tym 6 z parafii miasta Poznania. Obecnie więc w poznańskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się 109 kleryków. – Za każdego z nich jesteśmy, jako wspólnota wiary Kościoła poznańskiego, ogromnie wdzięczni – zaznaczył w swoim wystąpieniu ks. kan. Paweł Wygralak, rektor ASD. Podziękował on również Bogu za przeżyty „w pokoju i pracowicie” miniony rok, w którym, jak przypomniał, przypadała 60. rocznica oddania się ASD w Poznaniu Matce Bożej Częstochowskiej, będącego dziękczynieniem za ocalenie seminarium przed likwidacją w czasach PRL-u. Zgromadzeni wysłuchali też wykładu inauguracyjnego pt. „«A wy za kogo Mnie uważacie?» (Mt 16, 15). Egzystencjalne pytanie ludzkości”, który wygłosił ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Stać się człowiekiem Bożym
Do kleryków skierował swoje słowo także abp Gądecki. W wygłoszonej alokucji zwrócił on uwagę m.in. na znaczenie instytucji seminarium duchownego i wspólnoty seminaryjnej w procesie formacji przyszłych kapłanów. – Do kapłaństwa nie można przygotować się w pojedynkę. Potrzebne jest środowisko wiary, z którego wyrasta kapłan – stwierdził arcybiskup. Podkreślił również, że ten, „kto pragnie zostać kapłanem, musi przede wszystkim stać się człowiekiem Bożym, to znaczy takim, który w drodze do kapłaństwa nawiąże osobistą relację z Chrystusem”, aby mógł później razem z Nim „budować komunię między ludźmi”. Nawiązując z kolei do hasła tegorocznego roku formacyjnego, zachęcił kleryków, aby nie miłowali jedynie słowem i językiem, ale czynem i prawdą. – Niech na takiej drodze wzrastają klerycy, a wtedy spokojnie będziemy patrzyli w przyszłość Kościoła w archidiecezji poznańskiej – podsumował abp Gądecki.
 
 

 
W inauguracji roku formacyjnego, oprócz alumnów i wychowawców seminarium, wzięli również udział poznańscy biskupi pomocniczy i duchowieństwo oraz przedstawiciele seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych z całej Wielkopolski. Obecni byli także delegaci władz miasta i poznańskich uczelni wyższych oraz Towarzystwa Przyjaciół Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 

O poznańskim seminarium można dowiedzieć się więcej z: www.asd.poznan.pl.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 45/2011