Logo Przewdonik Katolicki

Prymas doktorem honoris causa

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk dołączył do zaszczytnego grona doktorów honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

 
Uroczystość odbyła się 10 października w Auli PWT. Poprzedziła ją Msza św. w katedrze wrocławskiej sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski. Wyrażając radość z nadania tytułu honoris causa abp. Kowalczykowi, metropolita wrocławski Marian Gołębiewski podkreślił, że jest on we Wrocławiu i gościem, i zarazem domownikiem. – Znajdujesz się dziś na starym szlaku historycznym, który prowadził z piastowskiego Wrocławia do Gniezna, kolebki chrześcijaństwa w Polsce. Jesteś naszym gościem, ale w sensie historycznym jesteś również naszym domownikiem. W tym kontekście doktorat honoris causa naszej uczelni dla prymasa Polski nabiera wymownej motywacji i znaczenia – mówił abp Gołębiewski.
 
Zasłużony dla Kościoła
W uroczystości uczestniczyło kilkunastu polskich biskupów, senat PWT, rektorzy, profesorowie i wykładowcy wrocławskich uczelni, a także studenci Wydziału Teologicznego. Po Eucharystii wszyscy przeszli do auli PWT, gdzie odbyła się uroczysta akademia połączona z inauguracją nowego roku akademickiego. Laudację na cześć nowego doktora honoris causa wygłosił rektor uczelni ks. prof. Waldemar Irek. W swoim wystąpieniu nazwał uhonorowanego architektem i budowniczym nowego podziału terytorialnego Kościoła Katolickiego w III Rzeczpospolitej. Jak podkreślił, nie do przecenienia jest wkład abp. Kowalczyka jako nuncjusza apostolskiego w powstanie nowych diecezji i metropolii w naszym kraju. Rektor PWT przypomniał również, że w czasie pełnienia przez abp. Kowalczyka funkcji reprezentanta Ojca Świętego Polska podpisała konkordat oraz wzbogaciła się m.in. o sześć wydziałów teologicznych. Głos zabrał także prymas Polski. Wygłosił okolicznościowy wykład poświęcony dyplomacji papieskiej Jana Pawła II. Na koniec życzył, aby polska dyplomacja kościelna oparta była zawsze na przesłaniu miłości Boga i bliźniego. – Życzę naszym polskim dyplomatom kościelnym, aby pamiętali, że nasza dyplomacja kościelna powinna być taka, jaką zarysował Jan Paweł II, to znaczy z natury odmienna od tej świeckiej, mająca odmienny cel, ale zawsze oparta na ewangelicznym przesłaniu miłości Boga i bliźniego – zaznaczył abp Kowalczyk.
 
Szacowne grono
Abp Józef Kowalczyk jest 19. doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wcześniej tytułem tym uhonorowano m.in.: kard. Henryka Gulbinowicza, byłego prezydenta Niemiec Helmuta Kohla, a także sekretarzy stanu Stolicy Apostolskiej: kard. Tarcisia Bertone oraz kard. Angelo Sodano. Szczególną chlubą uczelni jest nagrodzenie tytułem doktora honoris causa, kard. Josepha Ratzingera, obecnie papieża Benedykta XVI. Dla metropolity gnieźnieńskiego to piąty honorowy doktorat. Tytuł ten otrzymał wcześniej od Akademii Rolniczej w Krakowie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki